Klimaatverandering in Zeeland Extremer weer, hogere temperaturen, smeltende poolkappen, stijgende zeespiegel. Al Gore heeft met zijn boek "An Inconvenient Truth" en de verfilming daarvan de wereld aan het denken gezet. Hij legt uit hoe klimaatverandering wordt veroorzaakt en wat we er tegen kun nen doen. Maar wat merken wij van die klimaatverandering in Zeeland? De dijken zullen versterkt moeten worden en het weer gaat veranderen, maar wat gebeurt er verder? Wat zijn de gevolgen van een toenemende temperatuur voor de Zeeuwse natuur? [SXöxöxp ^SED (stel? SOSJSBO BB S ES De 'eersten' komen eerder Het eerste kievitsei, de eerste zwa luw, de eerste bloeiende pinkster bloem... ze worden steeds eerder waargenomen. De knoppen van bomen lopen eerder uit en het broed- seizoen begint vroeger en duurt langer. Al deze veranderingen in de fenologie van planten en dieren zijn de eerste indicatoren van het opwar men van het klimaat. Areaal verschuivingen Plantensoorten die leven in regio's waar het 's winters vriest, beschik ken over aanpassingen aan de kou. Deze aanpassingen zijn bijvoorbeeld knollen in de grond, zoals bij de aardappel. Veel zuidelijke soorten hebben deze aanpassingen niet en kunnen hierdoor meer energie inves teren in groei en voortplanting. Zo groeien er in de toendra bijvoorbeeld alleen kleine plantjes en struiken ter wijl je reusachtige bomen juist tegen komt in het tropisch regenwoud. Omdat de zuidelijke soorten niet beschikken over een kouderesistentie kunnen ze maar tot een bepaalde breedtegraad voorkomen. Op deze manier beïnvloedt het klimaat, samen met de interacties met andere dieren en planten zoals concurrentie en symbiose, waar welke soort voor kan komen. De soort met de beste aanpassingen voor een bepaalde plaats zal daar uiteindelijk kunnen overleven. Door het opwarmen van de aarde zal het geschikte leefgebied van planten en dierensoorten zich gaan verplaat sen richting de polen en hoger gelegen gebieden. De centrale delen van hun areaal zullen geschikt blijven, maar aan de noord en zuidgrens van hun areaal gaan er veranderingen optre den. Het zuidelijke deel van het areaal zal steeds minder geschikt gaan worden, terwijl aan de noordgrens er potentieel leefgebied bijkomt. Niet alle noordelijker en hoger gele gen natuurgebieden zijn hiervoor geschikt. Voor de vegetatie bijvoor beeld, spelen naast temperatuur en neerslag ook het type bodem en de aanwezigheid van nutriënten een belangrijke rol. In Nederland bevindt 25% van de inheemse vaatplanten zich op de grens van hun areaal. Als deze soor ten hun areaal willen behouden, is het belangrijk dat ze de noordelijke leefgebieden kunnen bereiken. Om een nieuwe geschikte plaats te kunnen bereiken maken de meeste plantensoorten gebruik van vecto ren zoals de wind, water of dieren (bijvoorbeeld via de vacht) om hun zaden te verspreiden. Er zijn maar enkele plantensoorten die zelf kun nen bewegen, zoals het Tumbleweed (het plantje dat in western films door de woestijn rolt) en de "walking palm tree" uit het regenwoud van Midden en Zuid Amerika. Het belang van goede verspreidings capaciteiten geldt ook voor dieren. De meest mobiele soorten (bijvoor beeld vogels) zullen waarschijnlijk naar verhouding minder last onder vinden dan de kruipende dieren zoals amfibieën. Door klimaatverandering neemt niet alleen de gemiddelde temperatuur toe maar ook de extreme weersom standigheden. Dit leidt tot meer schommelingen in de populatie grootte van soorten. Voor zeldzame soorten, die meestal in kleine popu laties voorkomen, is dit geen goed nieuws. Wanneer deze verstoringen toenemen, wordt de kans op regio naal uitsterven groter. Toename soortenriiksom Het verbinden van natuurgebieden, oftewel de aanleg van de Ecologische Hoofd Structuur (EHS), draagt niet alleen bij aan het instandhouden van de huidige populaties, maar maakt tevens de kolonisatie van nieuwe soorten ten gevolge van klimaatver andering mogelijk. In Zeeland gaat het erg goed met de realisatie van de EHS. Er zijn al veel natuurgebieden verbonden en Zeeland heeft dan ook een voor sprong ten opzichte van veel andere provincies. In Nederland is het aantal zuidelijke soorten dat kan profiteren van de temperatuurstijging groter dan het aantal noordelijke soorten dat op den duur zal gaan verdwijnen. Doordat de zuidelijke soorten de mogelijkheid hebben om de natuurgebieden te bereiken door middel van een goede EHS, kunnen wij een toename in de Studenten van de Universiteit van Nijmegen en Wageningen stelden het boek 'Grenzen in beweging' samen. 16 ZeeuwsLandschap

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 16