a v a A A' A van de plassen, zodat mogelijk ook oeverzwaluwen en misschien zelfs bijeneters zich kunnen vestigen. Een metershoge steilwand moet broed- vogels ertoe verleiden om hier hun nestgang te graven. Binnenin de berg wordt een betonnen bunker aangelegd waarin vleermui zen een goede overwinteringsplaats krijgen. De betonnen elementen die daarvoor nodig zijn worden gratis ter beschikking gesteld door de gemeen te Terneuzen. Ze zijn gemaakt voor en gebruikt tijdens de bouw van de Westerscheldetunnel. Ook zal een aantal kleinschalige akkertjes in ere worden hersteld. In dit gebied kwamen vroeger zeldzame onkruiden als de korensla en de akkerandoorn voor. Er is goede hoop dat er nog kiem krachtige zaden in de bodem zitten, zodat ze bij een aange paste akkerbouw vanzelf hun oude plekje weer innemen. Tot slot was er ook nog een heel andere maatregel nodig, namelijk om dieren weg te vangen. In de infiltra- tieplassen is de zonnebaars uitgezet; een kleurige exotische vis. Deze soort breidt zich explosief uit ten koste van zeldzame inheemse vissen als de kleine modderkruiper en de bit- tervoorn. Daarom is gepoogd om alle zonnebaarzen weg te vangen. Of dat succes gehad heeft zal de komende jaren moeten blijken. CJ a Ijsvogel. Grote Stern 4405 Visdief 1101 Dwergstern 250 Kokmeeuw 900 Zwkopmeeuw 175 Veldleeuwerik 1 Bbek Plevier 3 Scholekster 18 Kluut 28 Strplevier 6 Tureluur 2 Grauwe gans 40 Canadagans 5 Nijlgans 1 Wilde eend I Graspieper 6 Verslag van broedseizoen Hooge Platen Voor de beheerders is het elk jaar weer spannend hoe het broedseizoen zal gaan verlopen. Nagenoeg dage lijks wordt de aankomst en vestiging van duizenden vogels op afstand gevolgd. In maart laat de slechtvalk, die inmiddels twee succesvolle jaren achter de rug heeft zich meerdere malen zien. Het is 20 maart, de golven beuken in op de duintjes, het water zwiept, windkracht 8 uit het noorden op tot 3.30 NAR De eerste legsels van grauwe ganzen gaan verloren in het hoge water. Het mannetje slechtvalk laat zich nog enkele keren zien maar een broedsel blijft uit. Ondanks het gure weer melden op 9 april de eerste sterns zich na een lange tocht uit hun overwinteringgebied in Afrika. April blijft aan de frisse kant maar rond 23 april vestigen de eerste grote sterns zich in de duintjes. Op 1 mei is het nog fris. Zware regenbuien vergezelt door hagel belemmeren de waarne mingen. Dan verbetert het weer. de temperaturen lopen op tot 20 graden en duizenden vogels vestigen zich op de Bol. Later zal dit het meest succes volle broedseizoen van de afgelopen dertig jaar.blijken te zijn. Via het internet houden "sternofielen elkaar op de hoogte van de ontwikkelingen rond het sternbroedseizoen in andere kolonies, van Noord Frankrijk tot het Waddengebied. De eerste jongen van grote sterns kruipen in de laatste week van mei uit het ei. terwijl de vestiging van nieuwkomers nog door loopt tot ver in juni. Op 21 juni brengen we een bezoek aan de kolonie van grote sterns, dwergsterns en visdieven. Er zijn veel legsels en veel kuikens. Begin juli zijn er flinke aantallen zwartkop meeuwen en kokmeeuwen aanwezig. De jonge sterns waaieren uit over de Plaat van Breskens. Ze zijn van de vaste wal goed te zien en te horen. De grote sterns onderhouden een rechtstreekse voedsellijn richting de Noordzee, juveniele dwergsterns en visdieven ondernemen hun eerste vispogingen in het vaarwater van Hoofdplaat. Begin augustus wordt het aanzienlijker stiller op de plaat. Oudere vogels zwermen uit en zijn her en der verspreid langs de Nederlandse kust met hun bedelende jongen waar te nemen. Op de Hooge Platen is de rust weer gekeerd en brengen we eind augustus de vesti gingslocaties en de vegetatie nauw keurig in kaart. Het broedseizoen van 2008 was een succesvolle. Fred Schenk Aantal broedparen Bol 2008 Sterns broeden op de Hooge Platen ZeeuwsLandschap 25

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 25