Uit het landschap Landschappelijk erfgoed ^Si^TENSCHAPÖS- Aardenburg: p. 4 natuurgebied in een archeologisch monument De Wallen van Aardenburg in West Zeeuws-Vlaanderen zijn oud. De Romeinen maakten er een vesting van, de stad speelde een rol tiidens de 80-iarige oorlog en in rustiger tiiden werden de grachten gedempt. Tegenwoordig is het restant van de Wallen in gebruik als stadspark en huist er de boomkikker. De contouren van de oude vestingstad ziin nog steeds zichtbaar. Daar komt Stichting het Zeeuwse Landschap om de hoek kiiken. Er is een beheerplan in de maak om de geschiedenis van Aardenburg inzichtelijk te maken. Beheerplan Saeftinghe p.8 Onlangs is er een nieuw beheerplan voor Saeftinghe vastgesteld. Daarin staat beschreven hoe dit unieke schorrengebied in West Zeeuws-Vlaanderen is ontstaan, hoe de natuur er zich ontwikkelt en welk beheer Stichting Het Zeeuwse Landschap er de afgelopen jaren heeft gevoerd. Wat groeit, bloeit en leeft er zoal in dit zilte schorgebied met kreken en geulen. Dick van der Zaag: p. 14 nieuwe voorzitter van het Landschap Na het afscheid van Kees Kostense als voorzitter van Stichting Het Zeeuwse Landschap nam op 15 oktober van dit iaar Dick van der Zaag, burgervader van de gemeente Goes, de fakkel over. Hoe ziet Van der Zaag de positie van de Stichting in de Zeeuwse samenleving? Een gesprek met een bestuurder die 'deelbelangen wil verbinden om lange termiin doelen te halen.' Onderzoek naar meervleermuizen p. 11 Hoe volgt een onderzoeker het dagelijkse doen en laten van een vleermuis? Juist! Door op iacht te gaan. De onderzoeker moet bii nacht en ontii uit ziin bed om deze nachtvlinders te 'monitoren'. Dat gebeurt met technische snufjes en veel inzet van bevlogen vrijwilligers. In dit nummer een verslag van een ploeg onderzoekers op vleermuizeniacht. Klimaatverandering in Zeeland p. 16 Al Gore heeft met ziin boek en de verfilming daarvan, 'An inconvenient truth', de wereld aan het denken gezet. Maar, wat merken wii Zeeuwen van die 'climatewarming'? En, wat ziin de gevolgen voor de Zeeuwse natuur? Pauline van der Staaii zet op een rij wat Nederlandse onderzoekers I hebben gevonden. Koert over egels in winterslaap P. 18 Zeeuwse Stikies p. 20 Terra Maris p. 22 Landschap in 't kort p. 24 Agenda p. 26 Cover: Saeftinghe bij laag water. Door Marten Hemminga V r:~. V j |i- In een vorig jaar gepubliceerd rapport van het Milieu en Natuur Planbureau wordt verslag gedaan van de opvattingen van de Nederlander over het landschap. Het blijkt dat de Nederlander redelijk positief denkt over het landschap: hij geeft het gemiddeld een 7,3 als rapportcijfer. Deze ruime voldoende is toch wel opvallend. Het betekent dat, ondanks alle aantastingen die het landschap heeft ondergaan, de Nederlander van Cadzand tot Delfzijl en van den Helder tot Maastricht, het landschap positief waardeert. We zijn collectief van mening dat het Nederlandse landschap in al zijn verscheidenheid de moeite waard is. In het onderzoek werd ook nagegaan welke kenmerken negatief of positief bijdragen aan de kwaliteit van de omgeving. Horizonvervuiling, verstedelijking en geluidsoverlast (in die volgorde), leveren zoals te verwachten is, een negatieve bijdrage. De natuurlijkheid van het landschap levert de belangrijkste positieve bijdrage. Direct daar op volgt het historische karakter van het landschap als een zeer gewaardeerd aspect. Voor de Nederlander is een natuurlijk landschap met een historische uitstraling het meest aantrekkelijk. Landschappen die het verleden nog zichtbaar in zich dragen, zijn kwetsbaar voor veranderingen. Ingrepen of toevoegingen kunnen gemakkelijk leiden tot het verlies van die waardevolle historische elementen, zoals oude verkavelingspatronen, oude paden of historische dorpsprofielen. Onder druk van de vooruitgang is veel dan ook verdwenen, maar er is gelukkig toch ook nog veel over. Het afgelopen jaar hebben de 12 provinciale Landschappen, Natuurmonumenten, Staatsbosbeheer en de Federatie Particulier Grondbezit een catalogus opgesteld van de cultuurhistorisch waardevolle landschappen die deze organisaties beheren. Uit die lijst is door deskundigen een toplijst van de 85 belangrijkste waardevolle gebieden opgesteld, toonbeelden van karakteristieke stukjes Nederland die ten koste van alles beschermd moeten worden, en die net zo goed tot ons nationaal cultureel erfgoed behoren als de Nachtwacht en het Paleis op de Dam. In onze provincie kwamen de Yerseke en Kapelse Moer, Het Verdronken Land van Saeftinghe, het dijkenlandschap in de Zak van Zuid-Beveland, de Staats- Spaanse linie in Zeeuws-Vlaanderen en de Kop van Schouwen op deze toplijst terecht. Het is maar dat u het weet. Laten we trots en zuinig op deze landschapsparels zijn! Dr. M.A. Hemminga is directeur van Stichting Het Zeeuwse Landschap ZeeuwsLandschap 3 v '3

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 3