middeleeuwse versterking versterkingen uit 1604 versterkingen uit 1620 de eerste stadsmuren en grachten aangelegd 0111 de stad te kunnen verdedigen tegen plunderaars. Deze vesting werd 'op de groei' aange legd, in de veronderstelling dat de stad in omvang zou toenemen. Dat bleek niet het geval, slechts een klein deel is bebouwd geraakt, met het begijnenhof met zijn Onze Lieve Vrouwenkerk in het zuiden als bekendste bebouwing. Vanaf de 14e eeuw raakte Aardenburg in verval, onder meer door hevige concurrentie met Brugge en diverse plunderingen en invallen vanuit Gent. De stad liep geleidelijk leeg; van de 1200 huishoudens in de bloeitijd daalde het aantal gezinnen tot 60 rond het jaar 1500. Liniediiken Inmiddels kwamen de Nederlanden door erfopvolging in handen van Spanje. De steden verloren gelei delijk hun onafhankelijkheid en de vervolging van ketters (niet- katholieken) werd steeds heviger. Er ontstond voedselschaarste en onrust, dat uitmondde in de Beeldenstorm in 1566. het begin van de Opstand tegen Spanje. Zeeuws-Vlaanderen vormde de militaire zone tussen het Spaanse Rijk en de noordelijke opstandelingen onder leiding van Willem van Oranje. Door beide zijden werden grootschalige verde digingslinies aangelegd, in de vorm van vestingsteden en schansen, die met elkaar verbonden waren met liniedijken: de 'Staats-Spaanse Linies'. Wallen en schansen Aardenburg maakte ook deel uit van deze linies en was lange tijd in handen van de Spanjaarden. Ze versterkten een deel van de mid deleeuwse wal, maar dat bleek niet afdoende: in 1604 kwam Aardenburg in handen van de Republiek. De Staatsen pakten de kwetsbare middeleeuwse veste voortvarend aan en moderniseer den de wallen door op verschillen de plaatsen in het oosten en zuiden de wallen uit te bouwen en grach ten. ravelijnen (eilanden) en schan sen als Grotendorst en Kijkuit aan te leggen. Daarnaast werden op enige afstand ten noorden en wes ten van de stad nóg twee schansen aangelegd: de Elderschans en Olieschans, die de stad vanuit die posities konden beschermen. De Olieschans is recentelijk geheel gerenoveerd. Voor de Elderschans zijn inrich tingsplannen in de maak, die de geschiedenis van deze schans en zijn latere ontwikkeling tot bui tenplaats tot zijn recht zullen laten komen. Luchtfoto uit 2004 met de stadswallen van Aardenburg (provincie Zeeland) De wallen van Aardenburg huisvesten een grote populatie boomkikkers. ZeeuwsLandschap 5

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 5