Aardenburg in de Middeleeuwen. De eerste versterkingen ziin zicht baar. In het zuiden ligt het begijnenhof met Onze Lieve Vrouwenkerk, (kaart Jacob van Deventer, ca. 1560). ZeeuwsLandschap voor een groot deel gedempt, zijn de contouren nog altijd zichtbaar in het landschap. In de meeste gevallen zijn de oude grachten nog in gebruik als sloot. De grachten en ravelijnen die in 1604 zijn aangelegd zijn deels nog bewaard (in het zuidoosten) en deels in de omringende akkers verborgen. In gedetailleerde reliëfkaarten zijn de structuren echter nog altijd zichtbaar en met behulp van grondboringen ook aangetoond. Vesting zichtbaar gemaakt In het nieuwe beheerplan worden inrichtingsplannen opgenomen die als doel hebben de hier geschetste geschiedenis beter herkenbaar te maken. Dat betekent dat niet alleen de jongste versterkingen beter zicht baar worden, maar ook de oudere fasen. Vanzelfsprekend zijn we hierbij aan strenge regels gebonden, door het monumentale karakter van de wallen. De plannen worden dan ook in verschillende stadia besproken met de adviseur van Het Zeeuwse Landschap, provinciaal archeoloog Robert van Dierendonck (Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland) en in het definitieve plan ook formeel getoetst door het SCEZ namens de gemeente Sluis. Hoewel de hoofdwal van de jongste veste nog altijd zichtbaar in het landschap ligt, zijn de contrescarp (de buitenste wal) en de ravelijnen inmiddels aan elkaar gegroeid. De ravelijnen werden oorspronkelijk van de wal gescheiden door een rave lijnsgracht. Deze gracht is in de loop van de tijd grotendeels dichtgeslibd, waardoor de ravelijnen en de con- trescarpe aan elkaar lijken te liggen. Het is de bedoeling dat deze structu ren beter zichtbaar worden gemaakt, door de gracht weer te verdiepen. De oudere omwalling is minder goed zichtbaar. Met name in het zuidoos ten heeft het Zeeuwse Landschap een deel in beheer, dat in 1604 door de Staatsen aangepast is. Hier zijn de structuren deels afgebroken en de buitengracht gedempt. Ook hier kan de oorspronkelijke structuur zichtbaar worden gemaakt door de contouren van de grachten weer uit te diepen. Grazers op de wallen De afgebroken middeleeuwse stad ligt grotendeels op terreinen die in beheer zijn bij Het Zeeuwse Landschap en momenteel door run deren begraasd worden. De oude binnenste stadswal is op enkele plaatsen bewaard gebleven. De dubbele gracht met tussengelegen lagere wal. die de stad omringde is nog wel aanwezig, maar is slechts gedeeltelijk in beheer bij Het Zeeuwse Landschap. Binnen de oude wal getuigen stukken baksteen van de oude stad. De fundamenten van de Onze Lieve Vrouwenkerk zijn echter bewaard gebleven. Het is nu een beschermd monument waarvan de voormalige gracht en de stukken baksteen en natuursteen in het weiland de plaats markeren. Bastions en ravelijnen Korte tijd na de aanleg van de ver sterkingen werd echter besloten dat deze verbeteringen niet afdoende waren, de stad moest gehalveerd worden, aangezien het grootste deel van het middeleeuwse oppervlak nog altijd onbewoond was. Onder leiding van de beroemde Simon Stevin werd een nieuw verdedigingsplan ontwor pen volgens het Oud-Hollandse stel sel. Rond 1620 lag om de kern van Aardenburg een kleinere nieuwe wal met bastions en ravelijnen, omringd door een gracht. Het deel van de stad dat hierdoor buiten de stad te kwam te liggen -waaronder de Onze Lieve Vrouwenkerk- werd gesloopt. Ook de oude wallen en versterkingen werden gedeeltelijk afgebroken, zodat de vijand hier geen gebruik meer van kon maken bij een eventu ele belegering. Deze complexe krijgsgeschiedenis is nog altijd zichtbaar in en rond Aardenburg. De stad wordt omringd door de imposante vestingwal uit 1620. De bolwerken zijn inmiddels bebouwd, maar de contrescarp (bui tenste wal) en ravelijnen zijn groten deels als natuurgebied in beheer bij Het Zeeuwse Landschap. Grachten gedempt Echter, ook de Oude Stad blijkt voor een groot deel nog bewaard geble ven. Ook hier heeft Het Zeeuwse Landschap diverse percelen in beheer. Hoewel de wallen gedeelte lijk zijn afgebroken en de grachten

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 6