Plattegrond uit de 17e eeuw waarop de drie fasen van de ver sterkingen zichtbaar ziin Kaartencollectie Bodel Niienhuis, Universiteit Leiden). Kikkers in de gracht Het gehele wallencomplex is (poten tieel) leefgebied van de boomkikker, een beschermde diersoort waarvan op Aardenburg één van de grotere populaties op Zeeuws-Vlaanderen leeft. De boomkikker vormt het boegbeeld van een kleinschalig landschap dat rijk is aan bijzon dere plant- en diersoorten. Ook de beschermde kamsalamander komt hiervoor. De afgelopen 15 jaar is de populatie boomkikkers geleidelijk in omvang afgenomen, zodat het noodzakelijk is snel maatregelen te nemen die de kans op succesvolle voortplanting vergroten. Hiervoor is onder andere helder water nodig, in de vorm van poelen, waarin de die ren zich kunnen voortplanten. Uitgaande van de informatie over de geschiedenis van de stad Aardenburg en de wens om de ves ting nadrukkelijker weer te geven, kunnen deze kikkerpoelen in de voormalige grachten gerealiseerd worden. Hiermee worden twee vliegen in één klap geslagen: het creëren van optimale habitats voor de amfibieën en het beter zichtbaar maken van een deel van de roerige geschiedenis van Aardenburg. Wandelroute Gekoppeld aan de verschillende inrichtingsprojecten is het uitzetten van een wandelroute in die delen die nu nog niet toegankelijk zijn, zodat de bezoekers de wallen en ravelijnen ook vanaf de andere zijde kunnen bewonderen. Dr. J.A. Mol is universitair docent aan de Faculteit der Archeologie van de Universiteit Leiden en medewer ker van de Stichting Het Zeeuwse Landschap. Gedempte grachten langs de Noordwal. ZeeuwsLandschap 7

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 7