Terra Maris Nieuws TERRA MARIS Najaarskleuren en bessenstruiken in de landschapstuin Noordzeekrab in aquarium www.terramaris.nl info@terramaris.nl Duinvlietweg 6 4356 ND Oostkapelle 0118-582620 Openingstijden Mei tot en met oktober: dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur November tot en met april: woensdag tot en met zondag Van 12.00 tot 17.00 uur (maandag en dinsdag gesloten m.u.v. de Nederlandse schoolvakanties) Donateurs van Stichting Het Zeeuwse Landschap kunnen Terra Maris tegen gereduceerd tarief bezoeken. Herfstluchten leveren soms prachti ge beelden op. Langs de taluds in de landschapstuin genoot ik onlangs van de fluweelboom met goudgeel en wijnrood gekleurde bladeren en rode pluimen. Het zonlicht van de late namiddag maakte het gras groener en de wolkenlucht leek wel blauwer te worden. Een plaatje! Deze fluweelboom of azijnboom dankt haar naam aan zijn zachte vruchtpluimen en bladeren (die overigens giftig zijn), en aan de zure smaak van de vruchten. Wie in de herfst een wandeling in de tuin maakt, wordt ook verrast door de kleurenrijkdom van de bes senstruiken. Zo zijn er de oranje bessen van de duindoorn die in de volksgeneeskunde als een oeroud geneesmiddel tegen voorjaarsmoe heid. gebrek aan eetlust en bloe dend tandvlees te boek staan. Het sap van deze bessen is rijk aan vita mine C. Deze pioniersplant houdt van een arme zandbodem en van steile kiezelgronden. Daarom is de struik ook geschikt om bodemerosie te verhinderen. In het najaar doen vinkjes zich tegoed aan de vruch ten. De kramsvogel, die een heuse liefhebber is, kan zelfs een beetje dronken worden van de bessen die gegist zijn en alcohol bevatten. Ook de trossen kleine, bijna zwarte bessen van de liguster zijn een lek kernij voor vogels. In de landschapstuin staat vlakbij de liguster de kardinaalsmuts. De zaden hiervan werden vroeger wel gebruikt als middel tegen hoofdluis en zijn giftig. Fraai zijn ook de (eet bare) rode bessen van de meidoorn. Decoratief doch weinig kleurrijk zijn de vormen van de uitgebloeide kaardenbol, het brandkruid en de koningskaars. Bessen dienen als bescherming voor zaad. Vogels zorgen voor versprei ding van de onverteerde zaden door ze elders uit te poepen of te braken. De landschapstuin heeft in elk jaar getijde wel iets moois te bieden! Madeleine van Dijke. Correctie: Drs.P Leeft! In het stukje "Vergeten groenten in de boerderijtuin" in het vorige nummer is tot onze spijt ten onrechte vermeld dat Drs. R niet meer leeft. Het zal de vaste bezoekers van Terra Maris niet ontgaan zijn: in het grote aquarium huist een imposante Noordzeekrab. Het dier zit er al jaren. De krab trekt niet alleen de aandacht door zijn omvang, maar ook door zijn indrukwekkend scharen. Het is een mannetje en deze krab is een aantal jaren geleden door ondergetekende gevangen langs één van de paalhoof den bij Zoutelande. In plaats van kabel jauw kwam na het moeizaam binnen halen van de hengel deze beauty naar boven. Velen zullen zeggen: "eet 'm lek ker op!", maar mijn besluit stond vast. Deze gaat mee voor het aquarium. Na een overnachting in de badkamer is de krab de volgende ochtend in het aquarium van het museum onder gebracht. In het begin vonden de andere bewoners van het aquarium de nieuwkomer nogal interessant, maar ze hebben geleerd niet te spotten met deze krachtpatser. De Noordzeekrab wordt in Zeeland wel hoofdkrab genoemd, en soms ook steenkrab, wrakkrab of zeekrab. Maar Noordzeekrab is de officiële naam. De wetenschap pelijke naam is Cancer pagurus. De geslachtsnaam "Cancer" betekent letterlijk krab. maar doet ons misschien denken aan de Engelse benaming voor de ziekte kanker. Er is wel een verband. De grondlegger van de geneeskunde, Hippocrates, zag in tumoren een gelij kenis met de veelpotige krab. Derhalve vinden we de krab (doorboord met een degen!terug in het logo van KWF Kankerbestrijding. De Noordzeekrab leeft van dierlijk materiaal, zoals aas. schelpdieren, wormen etc. Met z'n zware scharen is het kraken van een mossel voor deze krab een makkie en met z'n sterke lijf kan deze krab zelfs stenen van enkele kilo's verschuiven om een lekkernij buit te maken. In een aquarium is dergelijk gedrag wel eens een nadeel, maar tot nu toe gedraagt onze museum- krab zich voorbeeldig. Misschien ligt dat wel aan zijn leeftijd, want hij is de puberteit (die bij krabben rond een jaar of vijf ligt) allang gepasseerd. Noordzeekrabben kunnen wel 20jaar oud worden. Volwassen krabben met een rugschild van 30 centimeter breed en een gewicht van meer dan 2,5 kilo zijn geen uitzondering. Onze museum- krab is wel redelijk groot maar kan nog flink groeien. Normaal gesproken hebben krabben van deze grootte om het jaar een vrouwtje. Dat gunnen wij onze krab ook. Mocht u een keer een geschikte kandidate tegen het lijf lopen (herkenbaar aan het brede afgeronde staartstuk), dan houden wij ons warm aanbevolen... Erik Speksnijder 22 ZeeuwsLandschap

Zeeuws Landschap | 2008 | | pagina 22