Frans Hamelink; gedeputeerde met daadkracht ®0@D3 m Zijn medewerkers noemen hem een doener, die meer gericht is op uitvoering dan op het maken van mooie plannen. Verder is hii 'door en door integer, en wars van politieke spelletjes', aldus een naaste medewerker. Mijn nieuwsgierigheid is gewekt, al ruim voordat ik op een ochtend eind januari de ruime, lichte werkkamer van gedeputeerde Frans Hamelink binnenloop. Portefeuillehouder met affiniteit Hij mag dan recht door zee zijn; Frans Hamelink praat niet in onge nuanceerde oneliners. Hij formu leert voorzichtig, behoedzaam bijna, en corrigeert zichzelf als hij een uitspraak of kwalificatie te negatief vindt: 'Daar houd ik niet zo van'. Hij noemt water, natuur en land schap' een prachtige portefeuille' en hij lijkt niet al te zeer gebukt te gaan onder moeilijke dossiers als ontpoldering en het mosselconflict. Hamelink kreeg het beleidsveld water, natuur en landschap naar eigen zeggen niet vanwege specifie ke deskundigheid of interesse, maar meldt terloops dat hij al ruim voor dat hij gedeputeerde werd lid was van de Zeeuwse Milieufederatie. Toch wel een meer dan gemiddelde affiniteit dus. Verder had Hamelink als DB-lid van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen ook in het verleden al te maken met het beheer van het buitengebied. Realisafie EHS niet ter discussie Het Zeeuwse Landschap heeft heel veel met de gedeputeerde voor water, natuur en landschap te maken. Onder zijn leiding vindt de veiligstelling van natuurgebie den en de realisatie van nieuwe natuur plaats. De uitvoering van de Ecologische Hoofdstructuur (EHS) loopt in Zeeland buiten gewoon voorspoedig. Anderzijds ligt de natuurbescherming onder vuur bij een deel van de bevolking. Hamelink ziet wel een relatie tus sen die feiten. De uitvoering van de EHS komt op een wat ongelukkig moment, in de zin dat er sprake is van goede landbouwprijzen en een wereldwijd voedseltekort. Anderzijds wordt het publiek juist nu gewaar wat het al jarenlang vastgestelde beleid in de praktijk betekent: landbouwgrond verandert hier en daar in natuur. Politiek staat de uitvoering van de EHS niet ter discussie, want er is statenbrede steun voor het beleid ten aanzien van natuurontwikkeling in Zeeland. Dit bleek in reactie op een notitie die Hamelink heeft laten opstellen, waarin het natuurbeleid nog eens over de volle breedte wordt weer gegeven. Hamelink bracht zijn jeugd door in Zaamslagveer en net als elders was natuur daar vanzelfsprekend en daarom een onopgemerkt deel van het dagelijks leven. Volgens de gedeputeerde is zeker niet algemeen bekend hoe groot de gevolgen van de landbouwmodernisering zijn voor de natuur. Vandaar dat de noodzaak voor aparte natuurgebieden en de aanleg van nieuwe natuur niet voor iedereen vanzelfsprekend is. Voor de gedeputeerde heeft natuurbehoud te maken met de scheppingsopdracht 'bouwen en bewaren'. Daarbij is geen sprake van gemakkelijke oplos-

Zeeuws Landschap | 2009 | | pagina 10