Dichtgroeiende geul Saeftinghe. Foto Mare Buise. Het Verdronken Land van Saeftinghe met een indeling van telgebieden en de BMP-plots 3A, 7A, 11A, 13A, alsmede toekomstig plot 16A. die er bovenop zitten juist een zekere bescherming. Nachtonderzoek Nachtonderzoek met behulp van een cassetterecorder, om vooral de familie van de rallen uit de tent te lokken, komt in het schor zelden uit de verf. De combinatie van gunstig tij, volle maan (in verband met het licht) en een paar zwoele warme nachten, doet zich maar bij hoge uit zondering voor. Valt dit alles op zijn plaats dan staat het garant voor een fantastische ervaring met recordaan tallen van waterral, kwartelkoning en porseleinhoen die uit het schijn bare niets opduiken, evenals van mantelmeeuw. Voor visdiefjes is de aanwezigheid van voldoende veek dichtbij de visgronden van vitaal belang. De andere soorten nemen ook genoegen met kale plekken op hoge oeverwallen. Kokmeeuwen en zwartkopmeeuwen ondernemen zelf actie en trekken zelfs bouwsels tot 40 centimeter hoog op. Bergeend, wilde eend, waterral en ook fazant broeden ondermeer verborgen in en onder het veek. De vogels die onder het veek broeden, zijn kwetsbaar voor hoge tijen, omdat hun nesten dan in het water kunnen komen te liggen. Doordat het veek bij een rustig hoog tij in zijn geheel door het water kan worden opgetild, biedt het de vogels zangertjes als sprinkhaanrietzanger en blauwborst, om er maar een paar te noemen. Dat alles sluit dan weer mooi aan bij gedane ringvangsten in Saeftinghe. Vooral de kwartelkoning en porseleinhoen zijn zeer bijzonder, omdat hun populaties overal sterk onder druk staan. Op vier nachten in juni 2008 reageerden in een groot deel van Saeftinghe maar liefst drie kwartelkoningen en acht porselein hoenders op het afgespeelde bandje. Van elke soort werd ook één territo rium in de plots gevonden. Zilvermeeuwen Zilvermeeuwen vormen een sub stantieel, maar gestaag dalend Zeeuws Landschap 13

Zeeuws Landschap | 2009 | | pagina 13