bleek al snel dat het gebied bijzonder soortenrijk en bovendien bijzondere soorten rijk is. In 2008 is ook gestart met een ambitieus gesubsidieerd beheersprogramma ter verbetering van de leefgebieden van bedreigde plant- en diersoorten in Nederland. In het kader van het soortenbeleid van de provincie Zeeland zijn werk zaamheden uitgevoerd die bedreigde soorten een steuntje in de rug geven. Afplaggen en wisselak kerbeheer Het gebied biedt veel mogelijkheden om natuur- en landschapswaarden te herstellen en te ontwikkelen. Zo zijn verruigde en dichtgegroeide terrei nen kleinschalig geplagd en gemaaid voor de veldkrekel, vijfvlekkige Sint- Jansvlinder en de levendbarende hagedis. Ook worden in het Clingse bos wisselakkers aangelegd. In het verleden werd op de akkers rogge verbouwd. Tot het moment dat de akkers zo schraal waren dat deze activiteit niet meer rendabel was. De akker lag toen braak en er groeide struikheide op. Nadat de akker een aantal jaren braak had gelegen en was bemest (onder andere met plag gen) kon er weer rogge verbouwd worden. Zo ontstond er een gevari eerd biotoop van akkers en heide- veldjes en leefden er specifieke dieren als de levendbarende hagedis en de veldkrekel. In het Clingse bos ligt een akker waar de struikheide en de veldkrekel nog voorkomen. Door het wisselakkerbeheer zal het leefgebied voor deze soorten verbeteren. Strijd in de Wilde Landen In de Wilde Landen liggen enkele waterplassen die een waar eldorado waren voor libellen. Op deze locatie zijn de meeste libellensoorten van Zeeland waargenomen. Maar ze hebben het moeilijk vanwege de uitheemse zonnebaars, die er door mensen is uitgezet die kennelijk te veel van deze vissen in hun vijver hadden. Door de zonnebaarzen staat dit leefgebied onder druk, want ze vermenigvuldigen zich snel en eten alles op wat ze te pakken krijgen. Ze vormen een bedreiging voor het waterleven dat hier van nature voor komt. Er is getracht ze weg te vissen, maar dat blijkt een lastig karwei. Een tweede strijd die we met veel vrijwilligers zijn aangegaan is die met de Amerikaanse vogelkers. Deze soort is circa 100 jaar geleden ingevoerd en is dus geen inheemse struik. In bepaalde gebieden, zoals het waterwingebied, kunnen ze enorm woekeren. Ze belemmeren daarmee de natuurlijke verjonging van inheemse bomen en struiken van het bos. In het waterwingebied zijn vele tientallen hectares waar de Amerikaanse vogelkers de struiklaag

Zeeuws Landschap | 2009 | | pagina 16