Terra Maris Nieuws terra maris De Duintuin Activiteitenprogramma 2009 www.terramaris.nl info@terramaris.nl Duinvlietweg 6 4356 ND Oostkapelle 0118- 582620 Openingstijden Mei tot en met oktober: dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur November tot en met april: woensdag tot en met zondag Van 12.00 tot 17.00 uur (maandag en dinsdag gesloten m.u.v. de Nederlandse schoolvakanties) Donateurs van Stichting Het Zeeuwse Landschap kunnen Terra Maris tegen gereduceerd tarief bezoeken. Sommige van onze trouwe bezoe kers kunnen zich de aanlegperiode van de tuin misschien nog wel herinneren: meer dan 2 hectare kale grond met in het midden een bult zand, ingeplant met helm, staarde je bij de ingang tegemoet. Wat moest daar van terechtkomen? Komen, gaan en terugkomen Al snel echter begon de tuin na aanleg groener te worden, deels het resultaat van hard werken, maar natuurlijk vooral het resultaat van de natuur zelf, die al snel weer beslag legde op kale stukjes grond. Zo ook in de duintuin. Hier was door hoveniers helm ingeplant om verstuiving tegen te gaan: maar al snel kwamen in het zand de nodige planten spontaan op, waaronder stekend loogkruid, zeeraket en zeekool. Nu, jaren later, is geen van bovenstaande planten nog te zien: als echte pioniers hebben ze plaatsgemaakt voor andere. Maar in de komende jaren zullen ze waar schijnlijk weer te bewonderen zijn, want recentelijk is een deel van de duintuin afgegraven en aangevuld met nieuw duinzand. De soorten Vooral stekend loogkruid is een boeiende plant. Als deze plant tot z'n maximale grootte uitgroeit, dan waan je je in het najaar in een echte western, want net als het 'tumbleweed' verplaatst deze plant, al rollend in de wind, z'n zaad in de omgeving. Vroeger werd de waarde volle kaliumhoudende as van deze plant gebruikt voor de fabricatie van zeep en glas. De Engelse naam 'prickly glasswort' verwijst hier naar. De zeeraket is een erg mooie plant, ten minste, als hij bloeit. Deze plant is met z'n lila bloemetjes erg geliefd bij veel insecten. Onder andere zij debijen doen zich graag tegoed aan het ondiep liggende nectar. Van de zeeraket wordt wel gezegd dat op de plaatsen langs het strand waar hij groeit, een dood dier onder het zand ligt. Dit kan inderdaad het geval zijn, maar ook op wat ondergesto- ven planten (zeewier) gedijt deze plant prima. Als er maar organisch materiaal voorhanden is. Een mooie, maar ook aparte plant is de zeekool. Wie verwacht er nu een echte kool langs het zoute water? We zien deze plant niet zo veel meer in het Zeeuwse en dat is best jammer. Niet alleen vanwege zijn mooie bloei, maar ook vanwege z'n eetbaarheid. Gelukkig wordt deze plant sinds kort ook geteeld en kunnen liefhebbers van aparte sma ken, zeer verantwoord, deze plant gewoon via internet bestellen. Erik Speksnijder Het activiteitenprogramma van Terra Maris biedt in 2009 naast het vertrouwde aanbod veel nieuwe activiteiten voor volwassenen en kinderen. Er zijn workshops natuur- instrumenten maken, wilgentenen vlechten, verven met natuurlijke kleurstoffen zoals meekrap, schil deren met kunstenares Ilse van Loo en een workshop schutkleuren en mimicry. Tijdens de rondleiding 'Van het kastje naar de muur' neemt de gids je in de tuin letterlijk en figuur lijk mee van de oude muur, waar insecten een plek hebben gevonden, langs nestkastjes voor vogels van allerlei pluimage, naar andere verborgen plekjes. En bij de kinder activiteit 'Oei, ik groei!' wordt op aanschouwelijke wijze de planten groei uitgelegd. Nieuw is ook het fiets- en wande larrangement op donderdag 7 mei en donderdag 17 september. Een dag lang genieten van cultuur en natuur, waarbij de inwendige mens niet wordt vergeten. Het arran gement start met een bezoek aan museum en tuin op eigen gelegen heid. Daarna wordt in het museum café een heerlijke lunch geserveerd. Na de lunch volgt een fietstocht met gids door natuurgebied de Manteling richting Oranjezon, het voormalige waterwingebied op Walcheren. Tegenwoordig is het een bijzonder duingebied dat te voet met een gids wordt bezocht. Na de wandeling wordt het arrangement afgesloten met een fietstocht terug naar het museum via een andere route. Hoewel de eigen fiets wellicht de voorkeur geniet zijn er ook fiet sen te huur bij Terra Maris. Voor kinderen vanaf 8 jaar is er op woensdagmiddag 17 juni 'Het groot TM verjaardagsfeest'. Want 22 ZeeuwsLandschap

Zeeuws Landschap | 2009 | | pagina 22