Onlangs is weer een aantal nieuwe overeenkomsten voor de aan plant van heggen, plus de aanleg van drinkpoelen, afgesloten. De nieuwe heggen zijn meteen in februari aangeplant. Zo begint ten zuidoosten van Vrouwenpolder, bij de Rijkebuurtweg, al een pril heggen- complexje te ontstaan. Waar mogelijk worden nieuwe heggen gecombineerd met een wandelroute in de grasbaan langs de heg, zodat de wandelmo gelijkheden in het agrarische gebied worden uitgebreid. In 2003, heeft Het Zeeuwse Landschap rond het landgoed Ter Hooge, bij Middelburg, samen met de Lynden-Ter Hooge Stichting en het melkveebedrijf Dreessen-Dekker, een landschapsplan gerealiseerd, waarbij eveneens graslandheggen zijn aange plant. Die heggen beginnen nu goed tot ontwikkeling te komen. Rond dit landgoedbos ontstaat langzamerhand het beeld van een kleinschalig en gevarieerd heggenlandschap met, geheel in landgoedstijl, hier en daar een solitaire boom midden in een graslandperceel. Door dit gebied lig gen wandelpaden die aansluiten op het padennetwerk in het landgoedbos. Het startpunt voor deze fraaie wan delroute ligt bij een parkeerplaatsje langs de Breeweg, tegenover kaas boerderij Pitteperk. Met deze heg- genprojecten kan op Walcheren op termijn weer plaatselijk het vooroor logse landschapsbeeld ontstaan, dat toen bekend stond als de 'Tuin van Zeeland'. Gert-Jan Buth a Typisch heggenlandschap. Foto Chiel Jacobusse. Mosselzaad invanginstailaties Het Zeeuwse Landschap is sinds enkele maanden betrokken bij de uitwerking van beleidsrichtlijnen voor nieuwe werkwijzen binnen de mosselsector. Die werkwijzen kunnen gevolgen hebben voor de natuur- en landschapswaarden van de Oosterschelde en Voordelta. Enkele Zeeuwse mosselbedrijven zijn al een paar jaar bezig met de ontwik keling van een nieuwe methode om mosselzaad te verzamelen, die uitein delijk de traditionele mosselzaadvis serij deels kan vervangen. Eenmaal verzameld mosselzaad wordt uit gezaaid op productiepercelen in de Oosterschelde en Waddenzee. Bij die nieuwe methode wordt gebruik gemaakt van mosselzaadin- vanginstallaties, afgekort mzi's. Er zijn verschillende typen mzi's. Meestal zijn het drijvende con structies van boeien of een platform van plastic buizen, die via lijnen met ankers of betonblokken met de bodem verbonden zijn. Aan de drij vende constructies hangen touwen of netten, waarop het zwevende mossel zaad zich kan vestigen. Afhankelijk van het type mzi zijn er rond de drijvende constructie meer of minder drijvers, tonnen en markeringsboeien aanwezig. Vooral deze objecten beïnvloeden het landschapsbeeld behoorlijk. Het werken met mzi's gaat de komende jaren over van een klein schalige experimentele fase naar een toepassing, door meerdere bedrijven, op praktijkschaal. De verwachting is dat het ministerie van LNV de komende vijfjaar vergunningen zal uitgeven voor in totaal 200 ha mzi's in de Oosterschelde, en 300 ha in de Voordelta. Binnen het afstemmingsoverleg van de bij het mzi-beleid betrokken partijen zal Het Zeeuwse Landschap niet alleen letten op landschapswaar den, maar ook op natuurwaarden. Deelgebieden waarin regelmatig veel kustvogels verblijven, komen wat ons betreft minder in aanmerking. In de Oosterschelde beheert Het Zeeuwse Landschap het ten noorden van St. Philipsland gelegen Slaak. Ook boven de hier aanwezige mosselper celen zullen vanaf dit voorjaar mzi's geplaatst worden. Gert-Jan Buth ZeeuwsLandschap 25

Zeeuws Landschap | 2009 | | pagina 25