Uit het landschap 7 feite Biodiversiteit WETENSCHtf'jS' Onderzoek naar kleine zoogdieren p. 4 Luciën Calle beschrijft een zoektocht naar muizen in de manteling en in enkele Noord-Bevelandse inlagen. Speciale aandacht besteedt hii aan de noordse woelmuis, een logische bewoner van Zeeland, die echter moeilijke tijden doormaakt. Cultuurhistorie langs de diik P. 7 Zeeland bevat, voor wie het zien wil, een schat aan watergerelateerde cultuurhistorie. Het artikel erover in deze uitgave liikt een mooie aanleiding er een vooriaarsfietstocht aan te wiiden. Interview met gedeputeerde Frans Hamelink p. 10 Een gesprek met de man die namens het dagelijks bestuur van de provincie Zeeland vormgeeft aan het water- en natuurbeleid in onze provincie. Broedvogels in Saeftinghe p. 12 Sinds enkele iaren worden broedvogels in Het Land van Saeftinghe min of meer systematisch geïnventariseerd. Min of meer, want in een getijdengebied bliikt dit geen eenvoudige klus. Waterwingebied Clinge-SintJansteen p. 15 Kennismaking met een nieuw beheergebied van onze stichting. Er leeft al van alles en dat wordt alleen nog maar meer. Met een beetie goeie wil wordt het volgens Alex Wieland voor mens en dier een eldorado. Koert p. 18 Je hoeft niet per se iong te ziin om in deze Koert interessante dingen te lezen over de vogeltrek. We bliiken in onze provincie verschillende soorten gasten te ontvangen. Zeeuwse Stikies p. 20 Over veldnamen en hun lessen over de geschiedenis. Terra Maris p. 22 Nieuws over en uit het museum Terra Maris. Landschap in 't kort p. 24 Actuele zaken binnen de stichting. Agenda P. 26 Door Marten Hemminga •er Vorige maand is de Monitor Duurzaam Nederland 2009 uitgekomen. Dit document, opgesteld in opdracht van het kabinet, geeft een beeld van de duurzaamheid van de Nederlandse samenleving. De opstellers concluderen dat, op het vlak van duurzaamheid, biodiversiteitsverlies en klimaatsverandering dé grootste (en lastigste) problemen zijn. Van de mondiale biodiversiteit, de variatie van levensvormen op aarde, dreigt een groot deel verloren te gaan. In het dichtbevolkte Nederland is dat proces van teloorgang al ver gevorderd. De grote veroorzaker van het verlies aan levensvormen is steeds de mens, met zijn permanente behoefte aan ruimte om voedsel te verbouwen, infrastructuur aan te leggen en steden te bouwen. Is dat verlies aan biodiversiteit eigenlijk erg? Het lijkt bijna een ongepaste vraag in een tijd waarin onze samenleving vooral bezig is met de kredietcrisis en de naargeestige gevolgen daarvan. Het is waar dat het geleidelijke, mondiale verlies aan soorten minder acute en directe problemen voor ons Nederlanders oplevert dan een fors tekort op de rijksbegroting de komende jaren. Maar op de langere termijn zijn de gevolgen van een drastisch verlies aan biodiversiteit waarschijnlijk veel ingrijpender. De natuur met al zijn soorten is, veel meer dan wij zo direct in ons dagelijks leven ervaren, de basis voor de menselijke samenleving. Aantasting van ecosystemen en de verscheidenheid van soorten kan allerlei nadelige effecten hebben, bijvoorbeeld voor (vaak weinig zichtbare) processen als bloembestuiving, zaadverspreiding, waterzuivering en bodemvorming. Het is dus heel goed dat wij in Nederland beleid hebben waarmee we ons nationale steentje bijdragen aan het beschermen van de mondiale biodiversiteit. Dat gebeurt door de veiligstelling van bestaande natuur en aanleg van nieuwe natuur, en in Europees verband, door de aanwijzing van de zogenaamde Natura2000 gebieden, de "hot spots" van de Europese biodiversiteit. De Westerschelde is zo n Natura2000 gebied. De al jaren slepende discussie over het belang en de uitvoering van natuurherstel in de Westerschelde. die tegelijk met de komende verdieping ten behoeve van de scheepvaart naar Antwerpen moet plaatsvinden, laat echter zien dat als het er op aankomt, natuur niet de prioriteit krijgt die zij verdient. En dat is een treurige constatering. Dr. M.A. Hemminga is directeur van Stichting Het Zeeuwse Landschap ZeeuwsLandschap 3

Zeeuws Landschap | 2009 | | pagina 3