havenplateau met zijn klinkerbe strating. Aan de andere kant. aan de westzijde van het havenhoofd, loopt een getijdengeul naar de dijk toe, naar een klein afwateringssluisje. In die getijdengeul zijn nog een enkel steigertje en wat meerpalen te zien, die nog wel eens gebruikt worden door een verdwaalde watersporter. Het oude havenhoofd is behalve een mooi uitzichtpunt een kleine cultuurhistorische bezienswaardig heid op zich. Het is in het begin van de 20e eeuw versterkt met een Muraltmuurtje. en in de glooiing aan het uiteinde ligt ook nog een gedenksteen uit dezelfde periode. Voor de liefhebber van dit soort plekken is ook het oude land- bouwhaventje de Oesterput aan de Noord-Bevelandse kust tussen Wissenkerke en Colijnsplaat een echte aanrader. Ook weer zon plek waar een weids uitzicht op de Oosterschelde en locale cultuurhis torie samen iets heel moois ople veren. Het haventje wordt beschut door een westelijke en een oostelijke havendam. De westelijke havendam is bijzonder omdat het een restant is van de oude zeedijk die hier lag tot de dijkval van 1881. Achter de toen deels weggezakte dijk werd een inlaagdijk gelegd, waardoor er een beschut baaitje ontstond, dat tot het einde van de 19e eeuw in gebruik was als oesterput. In 1889 kreeg het gebiedje een functie als landbouw- haven. Er werd een havengeul in uitgebaggerd en een loskade aange legd. Inmiddels is het al weer lang geleden dat het laatste schip geladen met Noord-Bevelandse suikerbie ten de haven verliet. De havenkom is flink opgeslibd, en grotendeels overgroeid met schorvegetatie. De drukte van de 19e eeuw heeft hier in de 20e eeuw plaats gemaakt voor stilte. Het tegenovergestelde van wat meestal is gebeurd! Het overzicht Voor wie belangstelling heeft voor cultuurhistorie, is er nog heel veel meer te zien langs de Zeeuwse dijken. In 2008 is er een uitgebreid rapport verschenen over alle histori sche relicten langs de Oosterschelde dijken, zodat we voor dit gebied een uitstekend overzicht hebben van wat er nog is, en in welke toestand het verkeert. Het rapport is opgesteld in opdracht van het projectbureau Zeeweringen, een samenwerkings verband van Rijkswaterstaat en aan de Zandkreek. Nu een verstild plekje waar maar weinigen komen, maar ooit een levendig getijdenha- ventje, aangelegd tegen de in 1853 bedijkte Leendert Abrahampolder. Het raakte in 1960 na de afdam ming van de Zandkreek in onbruik. De nog zeer goed herkenbare resten hebben de charme van het verval dat met de tijd komt en dat zo'n fraai landschapsbeeld oplevert. Schilderachtig is ook het getijha ventje van Rattekaai, noordelijk van Rilland, aan de Oosterschelde. Het haventje is ingebed in een groot schorgebied. Het haventje bestaat eigenlijk uit twee delen, geschei den door een havenhoofd. Aan de oostkant ligt het oorspronkelijke landbouwhaventje, aangelegd na de bedijking van de Eerste Bathpolder in 1856. De oude havenkom is nog goed zichtbaar, evenals het oude

Zeeuws Landschap | 2009 | | pagina 8