de Zeeuwse waterschappen. Zij werken hard aan het versterken van de zeedijken. Dat betekent in veel gevallen dijkverzwaring of verster king van de steenbekleding. Om te voorkomen dat bij deze dijkwerken ook allerlei waardevolle elementen uit het verleden verloren gaan, is het allereerst nodig te weten wat er is (vandaar de inventarisatie) en moeten vervolgens voor elk dijkvak de technische mogelijkheden voor behoud en inpassing in beeld wor den gebracht. Kortom, het is van groot belang dat deze inventarisatie is verricht. Bij het versterken van de dijk bij het hier boven besproken haventje van Rattekaai bijvoor beeld, wordt er voor gewaakt het haventje te beschadigen of het aanzicht te wijzigen. Zo mag het niet voor opslag van bouwmate rialen gebruikt worden, terwijl de achterliggende dijk ter plaatse wordt voorzien van een zogenaamde verborgen steenbekleding, die wordt afgedekt met een grondlaag. Het groene karakter van de dijk achter het haventje blijft dus voor het oog gehandhaafd. Schone taak De groeiende aandacht voor de cul tuurhistorische elementen langs de Zeeuwse dijken is zondermeer toe te juichen. Nu is het te hopen dat de waardering voor deze elementen gevolgd wordt door een formele beschermingsstatus. In veel geval len is daar nu nog geen sprake van. Het risico bestaat daardoor dat ze geruisloos verdwijnen door verwaar lozing of omdat ze plaats moeten maken voor belangrijker geachte structuren (een oud landbouwhaven- tje kan in principe omgetoverd wor den in een moderne jachthaven). Voor de provinciale en gemeente lijke overheden ligt hier de schone taak om met de middelen die hen ten dienste staan te beschermen wat langs de dijk bescherming behoeft. Er is heel wat mogelijk wat dat betreft. Opname in de Cultuurhistorische Hoofdstructuur van de provincie (voor zover dat nog niet het geval is) ligt voor de hand, en is een belangrijke erkenning van de betekenis van deze elementen. En waarom zou een gemeente ze niet op de lokale monumentenlijst zetten? Hopelijk zien we de komende jaren veel positieve ontwikkelingen op dit gebied! Cultuurhistorie aan de Oosterscheldedijken zie: www.zeeweringen.nl/dbdocs/atiachmenl_38.pdf Marten Hemminga is directeur van Stichting Het Zeeuwse Landschap (Het haventie van) de Oesterput. Foto Marten Hemminga. Geul door het schor van de Rattekaai. Foto Marten Hemminga. ZeeuwsLandschap 9

Zeeuws Landschap | 2009 | | pagina 9