Waterwingebied Clinge - Sint-Jansteen D.oor-Alex«Miela n da Sinds 2008 heeft onze stichting het waterwingebied tussen Clinge en Heikant in erfpacht gekregen van Evides. Waterwinning blijft de hoofdfunctie, maar Het Zeeuwse Landschap draagt nu de verantwoordelijkheid voor het beheer en de ontwikkeling van de natuur- en recreatieve waarden van het gebied. en kon deze gebruikt worden in de linnenindustrie. De kleinschalige akkers werden ingezaaid met rogge. Van de vlas- en roggeteelt is momen teel weinig meer terug te vinden in het gebied. Het derde deelgebied is 'de Wilde Landen', zuidelijk van Heikant. Dit gebied bestaat uit wei landen en boomweiden met populie ren. Enkele plassen moet zoet water behouden het gehelejaar water, in tegenstelling tot de waterpartijen in de rest van het gebied. De gronden rondom de waterwin- kanalen zijn ingeplant met bos, omdat ze vanwege beperkingen door de waterwinning landbouwkundig niet meer interessant waren. Aan de randen van het gebied heeft de wateronttrekking iets minder invloed en zijn er mogelijkheden voor land bouw. Het gewonnen water wordt gebruikt voor industriedoeleinden, maar kan in geval van nood ook gebruikt worden als drinkwater. Een goede kwaliteit van het ingenomen water is dus van belang. Natuurwaarden en beheer Om het beheer te kunnen optimalise ren is informatie over de bestaande natuurwaarden noodzakelijk. Daarom zijn we in 2008 begonnen zoveel mogelijk informatie te verza melen. In samenwerking met vrijwil ligers zijn roofvogels, bosuilen, dag vlinders, nachtvlinders, zoogdieren, amfibieën, vissen, paddestoelen en planten geïnventariseerd. Hieruit ZeeuwsLandschap 15 Wandelpad in het Clingse bos Foto Chiel Jacobusse bomen die aangeplant zijn voor de bosbouw. De bossen zijn tamelijk monotoon en de aanplant staat dicht op elkaar. Er zijn echter ook zomer- eiken en beuken van respectabele leeftijd te vinden. Het tweede deelge bied, ten zuiden van Sint Jansteen, is vooral landschappelijk waardevol. Er zijn lanen met oude bomen en er liggen vele kleine weiden die vroeger als rootakker gebruikt werden voor de vlasverwerking. Boeren uit de omgeving brachten na de oogst het vlas naar het gebied om het te laten roten. Door het roten verweerde het buitenste laagje van de vlasstengel Het gebied en z'n onder verdeling Het gehele gebied beslaat circa 450 hectare en is naar Zeeuwse begrip pen zeer bijzonder. Dit komt omdat het gelegen is in het dekzandgebied, met een wat hoger gelegen en uit kalkarm zand bestaande bodem. Deze factoren bepalen zowel het gebruik van het land als de planten en dieren die er leven. In het gebied zijn 3 deelgebieden te onderscheiden. Rondom Clinge zijn vooral bossen te vinden. De meeste hiervan bestaan uit uitheemse

Zeeuws Landschap | 2009 | | pagina 15