Onderzoek naar kleine zoogdieren ©®®p IkDoOêm (§sflD© Midden in de nacht, hartstikke donker. Tegenwind en even flink afzien. Nog zes kilometer te fietsen, dwars door de duinen. Over zandpaden, heuvel op, heuvel af. Af en toe is het zand zo los dat we er niet doorheen komen en moeten gaan lopen. Je moet er wat voor over hebben kleine zoogdieren te inventariseren. Zonder TomTom langs de muizenhotels In het uitgestrekte duingebied van De Manteling is in de verste verte geen lamp te zien en is de duister nis zodoende nog mooi te beleven. Ondanks de inspanning genieten we van de tocht. De zaklampen blijven uit. De plaats van bestemming is aangeduid met een paar zilverpa piertjes, die in het maanlicht zwakjes oplichten. We zetten de fietsen aan de kant en banen ons een weg het bos in. We volgen een loopspoortje zigzag door een dicht woud aan stammen. Ook hier wijzen de zilver papiertjes ons de weg. Ineens komen we bij een open plek. Er ligt een waterplas met ruig begroeide oevers. In de vegetatie staan overal rijtjes inloopvalletjes voor muizen. De vallen worden snel gecontroleerd. Helaas blijken er geen muizen in te zitten. Hop, weer op de fiets en naar de volgende locatie. Er wordt flink doorgewerkt, want het is al één uur 's nachts en de tocht is nog lang. Morgenvroeg moeten we weer vroeg uit de veren om een nieuwe controle ronde af te werken. Overigens hoeft u niet bang te zijn dat de muizen in de valletjes worden gedood, of dat ze anderszins last hebben van het onderzoek. De dieren worden juist met alle egards behan deld. Alle inloopvallen zijn voorzien van een ruime portie voedsel en de muizenbedjes staan gespreid met een heerlijke dot hooi. Als het valdeurtje achter de dieren in het slot valt kun nen ze het binnen makkelijk een paar uur uithouden. De gevangen dieren worden na het onderzoek op dezelfde plaats weer vrijgelaten. Het komt zelfs vaak voor datje dezelfde exem-

Zeeuws Landschap | 2009 | | pagina 4