Foto Jolein Meijers. Rob Mulder. Natuurlijk, hij heeft af en toe met agressie en geweld te maken. Hij constateert het vrij droog. Met 37 jaar ervaring en jaarlijkse trainin gen weet hij wel hoe daar mee om te gaan. 'Mensen zijn mondiger gewor den, snappen niet dat het belangrijk is de natuur te beschermen en dat er dus vergunningen nodig zijn. En dan zijn er nog de commerciële belangen. Degenen die het voor het geld doen, doen alles om er onder uit te komen. Maar als ze eenmaal zijn gepakt, doen ze niet moeilijk. Die benaderen dat puur zakelijk en weten dat een boete het risico is dat bij het vak hoort. Maar toch, als ik alle ziektes nog moet krijgen, die me zijn toegewenst...' Hij heeft gelukkig ook andere voor beelden. zoals gisteren nog, bij de Plaat van de Vliet. Hij zag het al van verre: 'Alles was op de wieken. En dat in het broedseizoen.' Toen hij ging kijken, bleken er een paar jongens met een zodiac met buiten boordmotor midden in het gebied aan het varen te zijn. zich van geen kwaad bewust. 'Ik heb ze maar eens vaderlijk toegesproken' zegt hij met pretlichtjes in zijn ogen, 'nu weten ze wel waarom ze dat niet meer moe ten doen, dat heeft meer effect dan een proces verbaal'. Of de groep Vietnamezen bij de Philipsdam. Met emmers vol kwa men ze van het slik. Lastig, want zij spraken alleen een beetje Duits en 'mijn Vietnamees is ook niet meer wat het geweest is'. Bovenop het taalprobleem komt dan nog het cultuurverschil: in Vietnam is men gewend allerlei schelpdieren gewoon te kunnen verzamelen. 'Leg dan maar eens uit dat we hier een natuurwetgeving hebben, die dit niet toestaat of datje daarvoor een vergunning moet hebben. Toen duidelijk werd dat er proces verbaal zou worden opgemaakt, werden de portemonnees al getrokken. Moest 'ie weer uitleggen dat dat nou ook weer niet de bedoeling was. Met zeegroente snijden is er een grijs gebied, vindt hij. Oudere inwo ners hebben hun levenlang zeekraal en lamsoor gesneden, gewoon voor eigen gebruik. 'Nu het natuurgebied is geworden, met alle regels die daar bij horen en ze daarvoor een vergun ning nodig hebben, vragen ze die alleen al uit principe niet aan.' Hij begrijpt dat wel. Dat was anders toen hij een groep Fransen trof. met grote hoeveelheden lamsoor, die duidelijk voor de commercie hadden gesneden. Dan is hij onverbiddelijk. Passie voor het werk Rob Mulder is een man die zicht baar geniet van z'n werk. Vrije tijd is spaarzaam maar de scheidslijn tussen werk en hobby is bij hem erg dun. 's Zomers werkt hij 7 dagen per week en vakantie zit er in die peri ode niet in. Maar dat hoeft voor Rob ook niet. Veel liever gaat hij 's win ters naar Schotland, genieten van de uitgestrekte natuur daar. En ja. ook wel om te jagen. Hij vindt het - niet zo verrassend - van groot belang dat er regels zijn en dat die worden gehandhaafd. 'We zijn met steeds meer mensen en dat kleine beetje natuur dat we dan nog hebben,daar moeten we zuinig op zijn.' Hij is wel een warm voorstander van de openstelling van natuurgebieden, zoals ook Het Zeeuwse Landschap die nastreeft. 'Mensen moeten van de natuur kunnen genieten.' Zeeuwse voorkeuren Hij is geboren in Utrecht, woonde door het werk van z'n vader op allerlei plekken in Nederland en woont nu in West-Brabant. Maar gevraagd naar zijn favoriete natuur gebied, antwoordt hij heel Zeeuws: De weidsheid en de elementen bepa len zijn keuze voor de Oosterschelde en het Krammer-Volkerak. Eigenlijk het Krammer-Volkerak van vroeger met de Slikken van de Heen, toen dat nog echte slikken waren. Maar ook de grote ldeipolders met de uit gestrekte akkers en populierenrijen. En dan nog het liefst in de herfst, als het blad van de bomen is en het flink stormt. Natuur, dat is voor hem vrijheid: hij moet een eind weg kunnen kijken. Hij heeft niet zo veel met bos. Of het moet het bos zijn op het landgoed waar hij ooit is begon nen: 'Dan ga ik met storm tegen zo'n eeuwenoude eik zitten en die voel ik dan zachtjes heen en weer gaan. Moet je je voorstellen, een eik uit 1800!' Mevrouw ir. J. Meijers is hoofd communicatie van Stichting Het Zeeuwse Landschap ZeeuwsLandschap 11

Zeeuws Landschap | 2009 | | pagina 11