De lens in tele-stand trekt de dingen in het landschap juist naar elkaar toe. De bomenrijen op foto 7 vormen massieve kaders, waar het winterse licht dat tussen de stammen door sij pelt zorgt voor een extra mysterieuze sfeer. Waar leidt het pad naar toe? Tips en aanwijzingen kunnen helpen mooiere plaatjes te maken met de digitale camera. Toch blijft het altijd de visie van een fotograaf die de foto maakt. Smaken verschillen en soms kan het succes van een foto juist bestaan uit het feit dat de fotograaf de regels aan zijn laars lapt en de eigen visie volgt. De laatste foto is onlangs gemaakt in Oranjezon. Het serene ochtendlicht, de lichte nevel en de spookachtige contouren van de bomen passen niet in allerlei regeltjes en trucjes. Het is gewoon een onbevangen foto van een onver getelijk moment. Gewoon gemaakt zonder er over na te denken. Ook dat geeft soms mooie resultaten. De heer Ch. Jacobusse is hoofd ecologie van Stichting Het Zeeuwse Landschap a Foto 4. Geul in de diagonaal. Foto 5. Fascinerend kleurenpalet. Oh ja, de geul ligt centraal. Foto 7. Mysterieus pad. Foto 8, niet hier afgebeeld, maar gebruikt voor het artikel over de Amerikaanse vogelkers (zie. p. 4). t Foto 6. Scherpte nabij en veraf. overweldigend dat het afleidt van datgene wat op de foto staat. Onder andere lichtomstandigheden zou de industrie aan de horizon en in het bijzonder de stoompluim van de kerncentrale in Doel veel meer aan dacht trekken. De kronkelgeul ligt nu meer centraal in het beeld en trekt juist daardoor minder aandacht. Spelen met de lens De industrie aan de horizon zou wat groter in beeld moeten zijn om echt de aandacht te trekken. Het is tegenwoordig niet moeilijk te spelen met de brandpuntsafstand van de lens. Bijna alle digitale camera's heb ben een zoomlens met een bereik dat varieert van groothoek tot tele. Groothoekopnamen bieden de mogelijkheid een klein detail te posi tioneren in het totale landschap. In close-up gefotografeerde madeliefjes met op de achtergrond een compleet landhuis of paddestoelen waarbij je op de achtergrond het complete bos ziet. Foto 6 laat een wierbegroeiing zien in een klein getijdenpoeltje, met op de achtergrond het steenachtige landschap van de Noord-Engelse oostkust.

Zeeuws Landschap | 2009 | | pagina 14