Voorjaar in de landschapstuin van Terra Maris Schenkingen Het voorjaar is ten tijde van dit schrijven ook in de landschapstuin in alle hevigheid losgebarsten. Alles schiet de grond uit en overal kun je aan de slag. Het is aan de ene kant een hectische tijd, maar anderzijds ook de mooiste periode van het jaar. De hele natuur komt weer tot leven en overal is wel iets te zien. Als gids kun je bij wijze van spreken al op het toegangspad naar de tuin een rondleiding geven. Zo groeien hier op dit moment verscheidene moriel jes. Deze weelderig gewelfde padde stoelen (lijkend op een hersenmas sa) zijn, mits gebakken, eetbaar. Gelukkig hebben we tot op heden nog geen bezoekers gehad die de verleiding niet konden weerstaan, zodat deze zeldzame bewoners van onze tuin er prima bij staan. Snoeken in de gracht Kijkje op een mooie dag aan weers zijden van het toegangspad in de gracht, dan heb je grote kans één of meerdere snoeken te zien liggen. Deze snoek zijn nazaten van de snoeken, die bijna 15 jaar geleden zijn uitgezet om het voornbestand in de gracht te beheren. Snoeken zijn net als de meeste predatoren haarfijn in staat om zieke, afwij kende prooidieren, te verschalken. Dit kost ze de minste energie. Het is de natuurlijke selectie waardoor de populatie prooidieren gezond blijft. Daarnaast vlakken ze geboor- tepieken van hun prooidieren af. Kortom, de snoeken verzorgen het visstandbeheer voor Terra Maris. Bitterzoet langs de gracht Tussen het bitterzoet, een lid uit de nachtschadefamilie, die naast het toegangspad, helemaal de gracht in groeit, hebben padden hun eis- noeren gelegd. Het bitterzoet is een plant waarvan men in vroeger tijden wel op de bitterzoete stengels kauwde. Dit gebeurt gelukkig niet meer, want ook dit nachtschadelid bevat in de groene delen het giftige solanine, hoewel in de stengels in wat mindere mate. De padden die hier hun eisnoeren leggen, hebben van deze gifstoffen niets te duchten en kiezen deze plaats vermoedelijk uit omdat deze het warmst is. Hoefblad Aan weerszijden van het toegangs pad groeit het groot hoefblad, met zijn op rabarber gelijkende blade ren. Deze plant moeten we in de gaten houden, want hij groeit met z'n lange wortelstokken makkelijk het schelpenplein in. Groot hoef blad bloeit vroeg in het voorjaar met mooie roze bloemen, waarop verschillende bijtjes wit stuifmeel verzamelen. Pas na de bloei ver schijnen de eerste bladeren. Groot hoefblad bevat bacterieremmende stoffen en de plant werd daarom in het verleden wel gebruikt om levensmiddelen in te verpakken, of bij de behandeling van wonden. Tussen het hoefblad zijn momenteel nog de bloemetjes van de vroege sterhyacint te zien. Dit is een bol gewas (stinzenplant), dat reeds aan het einde van de 16e in Nederland in cultuur is gebracht en inmiddels op veel buitenplaatsen is verwil derd. Als dit tijdschrift uitkomt, zal de sterhyacint vermoedelijk onzicht baar geworden zijn onder de hoefbladbladeren, maar ik kan u verzekeren dat ook voorbij het toe gangspad nog meer dan genoeg te zien is. Mocht u zelf geen oog voor deze zaken hebben, loop dan op de woensdagmiddag eens met één van de tuinmedewerkers mee! Erik Speksnijder Af en toe ontvangt Terra Maris interessante voorwerpen van der den. Hiernaast staat zo'n schenking afgebeeld. Het betreft één van de kleinste botjes (uit de voet) van een mammoet, Mammuthus primige- nius, gevonden op het strand van Oranjezon door de Duitse Sabine Rosenberg uit Wegberg (D). Heeft u ook een interessante vondst gedaan waarvan u meent dat hij beter tot z'n recht komt in Terra Maris dan op uw schoorsteenmantel, neem dan contact met ons op. Zeeuws Landschap 23

Zeeuws Landschap | 2009 | | pagina 23