Uit het landschap Hemminga Handen af van Saeftinghe! Op 17 april jl. besloot minister Verburg, naar verluidt daartoe aangezet door de minister-president zelf, af te zien van het ontpolderen van de Hedwigepolder en daarvoor in de plaats het natuurherstel van de Westerschelde te zoeken in de aanleg van buitendijkse schorren, en het deels afgraven van het Verdronken Land van Saeftinghe. Door de tegenstanders van de ontpolderen werd gesproken van een overwinning van de democratie; eindelijk werd er geluisterd naar de bevolking. Voor de natuurbescherming zal 17 april eerder de geschiedenis ingaan als een zwarte dag voor de geloofwaardigheid van de overheid. Het verhaal is ingewikkeld en lang. Maar wie het Westerscheldedossier kent en ziet hoe, ondanks verdragen en afspraken, het pakket aan natuurherstelmaatregelen dat parallel aan de verdieping van de Westerschelde zou worden uitgevoerd, steeds verder is uitgekleed, kan niet anders dan verbijsterd zijn over deze uitkomst. Hier wordt het natuurbelang stukje bij beetje verkwanseld tot voorbij de nullijn. Met de voorgenomen kleistort op de slikken en het afgraven van Saeftinghe worden nu zelfs voor de natuur schadelijke maatregelen als natuurherstel gepresenteerd. Het is alsof de Minister van Justitie door middel van diefstal de criminaliteit gaat bestrijden. Ontpolderen is voor natuurherstel van de Westerschelde het meest effectief dat is vorig jaar opnieuw bevestigd door de Commissie Nijpels. Maar het is niet de enig denkbare maatregel. Het punt is wel, en ook dat heeft de Commissie Nijpels duidelijk gemaakt, dat alternatieven die echt iets bijdragen, hoe dan ook ruimte vragen; landbouwgrond dus. En daar wilde het kabinet kennelijk niet aan. Zoek het maar buitendijks uit, lijkt de boodschap te zijn. De 200 miljoen die de minister beschikbaar wil stellen voor kleistort op de slikken en afgraven van Saeftinghe is echter weggegooid geld. Reserveer dat bedrag dan maar tot er wél effectieve en haalbare maatregelen bedacht zijn. Ik ben er van overtuigd dat er in het komend decennium nieuwe plannen kunnen worden ontwikkeld, die door een verbinding met bijvoorbeeld kustveiligheid, aquacultuur of recreatie, maatschappelijk op draagvlak kunnen rekenen, en die voor de natuur van de Westerschelde waardevol zijn. Tot dat moment handen af van Saeftinghe en van de Westerscheldeslikken! Dr. M.A. Hemminga is directeur van Stichting Het Zeeuwse Landschap Door Marten Amerikaanse vogelkers in Oranjezon p. 4 Huibert Simons beschrijft de Amerikaanse vogelkers, hoe hij in Oranjezon kwam en vooral hoe hij er nu zo goed en zo kwaad als dat gaat weer uitgewerkt wordt. Verdwenen akkers p. 7 Zeeland heeft nog geen eeuw z'n grootschalige akkerlandschap. Eerder moet het er heel anders uitgezien hebben, zo betoogt historicus Peter Priester. Interview met toezichthouder Rob Mulder p. 10 Een gesprek met de man die er op toeziet dat de (natuur)regels in onze provincie worden nageleefd. Landschapsfotografie p. 12 Het verschil tussen een leuk kiekje en een goede landschapsfoto wordt toegelicht door Chiel Jacobusse. Libellen en hun larven in Zeeuwse wateren p. 15 Libellen zijn makkelijk waar te nemen. Hun larven veel minder. Maar juist die larven vertellen het verhaal over de verspreiding en ontwikkeling van libellen. Rienk Geene doet er een boekje over open. Koert p. 18 Een editie gewijd aan groene springers. Zeeuwse Stikjes p. 20 Over Sensejuun, crisismaatregelen en het Zwin. Terra Maris p. 22 Nieuws over en uit het museum Terra Maris. Landschap in 't kort p. 24 Actuele zaken binnen de stichting. Agenda p. 26 ZeeuwsLandschap 3

Zeeuws Landschap | 2009 | | pagina 3