Oranjezon en Amerikaanse vogelkers - een kwestie van lange adem Zoals in veel duin- en bosgebieden in West Europa heeft de Amerikaanse vogelkers (Prunus sero- tina) zich ook een plek verschaft in de duinen aan de Nederlandse kust. En ook hier maakte de aan vankelijke tevredenheid over het feit dat de soort zich handhaafde, plaats voor teleurstelling. De soort wordt inmiddels al decennia beschouwd als een dominante tegenvallende exoot. Als invasie- ve soort in duinstruweel en open duin is hij relatief nieuw: pas de laatste 15 tot 20 jaar concurreert hij serieus met de inheemse duinflora. Het Zeeuwse Landschap heeft de strijd met de Amerikaanse vogelkers aangebonden. Kenmerken en Europese carrière De Amerikaanse vogelkers heeft zijn oorsprong in het oosten van Noord-Amerika en kwam in de 17de eeuw Europa binnen via Frankrijk, waar hij parken en tuinen moest verfraaien. Hij heeft donkergroene glanzende bladeren, zit tjokvol kleine zwarte kersen en kleurt in de herfst prachtig oranje, rood en bruin. Eind negentiende eeuw werd overgegaan tot toepassing in de bosbouw met als doel arme bodems van voorma lige dennenbossen te verbeteren. Tevens had men hoge verwachtingen van het 'kersenhout,' maar door de slechte stamkwaliteit in de aan plantingen zijn de houtopbrengsten tegengevallen. De soort werd verder ingezet als hakhout en brandwering in singels rondom dennenbossen. Hoewel het tegenvallende profijt en de autonome verspreiding na de introductie al snel bekend waren, is de aanplant ervan tot in de jaren vijf tig doorgegaan. Uiteraard heeft de vogelkers niet alleen negatieve eigen schappen. Als kreupelbos vormt hij een zeer geschikte schuilplaats voor wild, vogels en kleine zoogdieren waarderen zijn kersen als lekkernij. Met name koperwieken, spreeuwen en zwartkoppen profiteren er in Oranjezon in het najaar volop van. Maar zoals met veel exoten het geval is. kunnen inheemse soorten dezelfde rol prima vervullen. Kwaadaardige exoot Exoten variëren in gedrag en con currentiekracht en kunnen op basis daarvan ingedeeld worden op een schaal van 'onschuldig tot 'kwaad aardig'. Exoten die inheemse soorten Foto Chiel Jacobusse. Oranjezon nog in ochtend japon.

Zeeuws Landschap | 2009 | | pagina 4