Landschapsfotografie tfóasfoooëes Met de komst van de digitale fotografie wordt er meer gefotografeerd dan ooit. Het landschap is een geliefd onderwerp en het maken van een goede landschapsfoto lijkt op het eerste gezicht sim pel. Bezoek een mooie plek, klik, en klaar is Kees. Maar zo simpel is het niet. Een foto van een mooi landschap is nog geen mooie landschapsfoto en andersom heb je voor een mooie landschapsfoto niet per se een mooi landschap nodig. Er zijn boeken vol geschreven over landschapsfotografie. Toch speelt individuele smaak een belangrijke rol. In dit artikel wat persoonlijke ervaringen en tips om mooie landschapsfoto's te maken. Foto 1. Fluitenkruid op de Eendenkooi. Chaos Ik herinner me het moment dat ik foto 1 maakte ais de dag van giste ren. Het zal een jaar of tien geleden geweest zijn, op een zonovergoten dag begin mei. Op de eendenkooi stond het fluitenkruid uitbundig in bloei en overal rondom waren de tere tinten van ontluikend groen. Een moment datje graag wilt vastleggen om later nog eens op terug te kijken. Een foto met mijn eerste digitale camera, een Sony 707, was snel gemaakt en in eerste instantie was ik er wel tevreden over. Als ik nu naar de foto kijk, kan die mij absoluut niet boeien. In het beeld zit onvoldoende structuur en bovendien zijn de kleu ren veel te hard om de tere lenteat mosfeer weer te geven. Structuur kan een foto maken of breken. Omdat ik de plek goed ken en precies het moment herinner heeft voor mij de foto van de eendenkooi nog wel waarde als herinnering. Maar voor anderen is de foto door gebrek aan structuur niet toegankelijk. Invoerende lijn Een hulpmiddel om in een foto struc tuur aan te brengen is het opzoeken van een "invoerende lijn". Dat is een element in het landschap wat de beschouwer van de foto als het ware binnenloodst. Het begint ergens onderaan de foto en leidt de kijker via de structuurlijn naar datgene wat de fotograaf wil laten zien. Op foto 2 is de rondslingerende berken- tak gekozen als invoerende lijn. De foto is gemaakt op een dag met erg ongunstige omstandigheden. We deden een dagje Hoge Veluwe en kre gen een hele dag regen voor onze kie zen. De lucht was egaal grijs en bij gebrek aan licht was het landschap bijna kleurloos. De foto is gemaakt op één van de schaarse momenten dat het even wat minder regende. De berkentak zorgt niet alleen voor een invoerende lijn, maar ook voor een beetje kleurcontrast, waardoor het saaie, grijze beeld doorbroken wordt.

Zeeuws Landschap | 2009 | | pagina 12