Ode aan Tholen en Sint Philipsland Sprekend over Tholen gaat het over het grondgebied van de hele gemeente, dus inclusief het 'eiland' Sint Philipsland. Omdat het makkelijker bereikbaar is vanuit Noord-Brabant, is Tholen voor de meeste Zeeuwen een beetje een uithoek. Maar de natuur en de landschappen op de eilanden zijn uitzonderlijk mooi en een tripje meer dan waard. En echt ver is het via de Oester- of Philipsdam natuurlijk ook weer niet. Als opwarmertje voor zo'n bezoek leid ik u in het volgende alvast in woord en beeld rond. De vangpijp van de een denkooi op Sint Philipsland (C. Jacobusse). Sint Philipsland en Anna Jacobapolder Hoewel Sint Philipsland makkelijk over het hoofd wordt gezien, bezit en beheert Het Zeeuwse Landschap juist alleen hier enkele gebieden binnen de gemeentegrenzen. Bijvoorbeeld de Bruintjeskreek. Een mooie naam ook, met een wat mis tige samenhang met Bruinisse op Duiveland aan de andere zijde van het Zijpe. Deze ingedamde kreek scheidt de polders van de voorma lige eilanden Sint Philipsland en Anna Jacobapolder. Iets noordelijker is in de achttiende eeuw vanuit Bruinisse geprobeerd over het toen nog ondiepe en voor heen zelfs doorwaadbare Zijpe met strekdammen land te winnen. De Rumoirtschorren (nu gelegen op de noordpunt van Anna Jacobapolder) wilde men aan Duiveland verbinden om ze daarna in te polderen. Op die uitgebreide schorren lagen drie stellen. Dat waren kunstmatige heuvels, zo u wilt vliedbergen, waar de schapen die de schorren beweid den een veilig heenkomen vonden bij springvloed. Het bleek nuttig niet alleen een stelle aan de leggen, maar er tevens een kom in te maken voor de opvang van zoet drinkwater voor de schapen. Dit heette een hol- lestelle. Eén van de drie bewaard gebleven stellen draagt de naam Bruinisser Stelberg. Dit lijkt erop te duiden dat deze hollestelle door men- ZeeuwsLandschap 15 sen uit Bruinisse is aangelegd. Een eeuw nadat de Duivelandse pogingen tot inpoldering van de Rumoirtschorren waren mislukt slaagde men daar wel in vanuit Sint Philipsland. De Bruinisser Stelberg heeft men daarbij buitendijks laten liggen tezamen met een restantstuk van wat nu nog de Rumoirtschorren heet. Deze hollestelle - nog steeds buitendijks gelegen - vertegenwoor digt een uniek stuk cultuurhistorie. Als we naar het oosten rijden komen we bij De Eendenkooi. Bij de aanleg daarvan is destijds gebruik gemaakt van de loop van een voor malige kreek. Ook deze eendenkooi is tamelijk uniek voor Zeeland en heel fraai in zijn soort. Er is een bescheiden bezoekerssteunpunt van Het Zeeuwse Landschap. Rond de kooi staat een groot aantal knot wilgen die als een lint de overgang naar de uitgestrekte landbouw gronden markeert. Regelmatig worden ze door vrijwilligers van de Natuurvereniging Tholen onder houden. Nog verder naar het oosten, langs het Schelde-Rijnkanaal, staan de slikken van de Heen garant voor een mooie wandeling door een onverwacht ruig gebied. Meer nog dan Tholen wordt Sint Philipsland gekenmerkt door een uitgestrekt agrarisch land schap, met her en der bomenrijen

Zeeuws Landschap | 2009 | | pagina 15