en bomenconcentraties rond de ver uit elkaar gelegen boerde rijen. De weidsheid is bijna on Nederlands. Het plaatje krijgt extra dimensie door de niet zelden prachtige wolkenluchten. Die zijn weliswaar kenmerkend voor heel zuidwest Nederland, maar op Sint Philipsland beleef je ze sterker in dat open en toch ook fraai aange klede landschap. Tussen de eilanden en het kanaal Oostelijk van de verbindingsweg tussen Tholen en Sint Philipsland is door de aanleg van het Schelde- Rijnkanaal een prachtig natuurge bied ontstaan: Het Rammegors, een Luilekkerland voor watervogels. De wandelroute leidt je om het gebied heen, waardoor het - mede door de onbegroeide uitgestrekte waterop pervlakken - prachtig te observeren is. Ook botanici kunnen hier hun hart ophalen. Aan de westkant van de verbin dingsweg ligt de Krabbenkreek, die de werkelijke scheiding tussen Tholen en Sint Philipsland vormt en aan de zuidkant ligt de ingepol derde Van Haaftenpolder (nu een fraai natuurgebied). Natuur en cultuurhistorie Natuur en cultuurhistorie zijn in Zeeland nauw met elkaar ver bonden. Dan kun je niet voorbij gaan aan de vele uitzonderlijk mooie boerderijen. Stichting Landschapsbeheer Zeeland en de Boerderijenstichting dragen ook op Tholen en Sint Philipsland bij aan het in stand houden daarvan, inclusief de oude hagen, drinkpoe- len, knotwilgen, hoogstamboom- gaarden, geschoren lindes, sier- en moestuinen, etc. Andere markerin gen in het landschap zijn de fraaie monumentale molens, de kerk- en watertorens, en de gemalen, waar onder enkele mooie historische. De scope op Tholen Belangrijk voor Tholen zijn de dij ken die het landschap markeren, 's Winters vormen zij een eenheid met de kale of kort begroeide akkers, 's Zomers verdelen ze de bloeiende velden, de uitbundig groene gewas sen. de beige-gele vooraf wat groene velden met graan. De landbouw (meest akkerbouw) domineert het landschap. Soms geven de vele bin nendijken diepte aan het landschap. Soms ook geborgenheid. Echte welen vinden we hier ook, al is een aantal ervan bij de ruilverkavelin gen na 1953 gedempt. Welen zijn nu de kleine pareltjes op het eiland waar de natuur zich stilletjes op kleine schaal heeft ontwikkeld. De grootste en belangrijkste kreek op Tholen is De Pluimpot. Ooit deelde deze het eiland in twee stuk ken. De oude dijken getuigen er nog van. De Pluimpot was lange tijd de havenmond van Sint-Maartensdijk en het nabij gelegen Scherpenisse, maar na de ramp werd tot afslui ting besloten. Omrand door de oude zeedijken werd het een fraai stukje natuur. Een natuurpad er omheen bracht het binnen het bereik van alle natuurliefhebbers. De dimensies zijn nog juist vol doende om vogels er hun rust te laten vinden. Aan de westkant van De Pluimpot wordt meer natuur aangelegd, ondermeer via het pro ject Landgoederen: luxe woningen op kleine percelen, maar omringd door een veelvoud daarvan aan (openbaar) groen (merendeels bos). Aan de oostkant van De Pluimpot liggen campings die uitgebreid, ver jongd en verbeterd zullen worden. Recreëren, rust en natuur bieden een mooie combinatie voor de toe komst. Verder oostelijk liggen aan de oevers van de Oosterschelde de inlagen. Eén daarvan, de hoog opgevulde oude vuilstortplaats, is het aanzien niet waard. Gelukkig camoufleert enige bebossing dat stuk 'cultuurhistorie'. Bovendien wordt de aandacht afgeleid door het grote natuurgebied De Scherpenissepolder. onderdeel van 'Plan Tureluur'. Nog verder oostelijk vinden we het natuurgebied van de Schakerloopolder. De polder dankt zijn naam aan het voormalige plaatsje Schakerloo. Net als de Scherpenissepolder is dit natuur gebied nog jong. Ook hier is het vogelleven sterk ontwikkeld. Vanaf de zeedijk is het schitterend te over-

Zeeuws Landschap | 2009 | | pagina 16