zien. Andere natuur is de groengor- del langs het Schelde-Rijnkanaal. rond het Zoommeer en op de Speelmansplaten. Vooral na de verzoeting heeft zich dit ontwikkeld tot een harmonisch landschappelijk element op de grens van Tholen. Bloemdijken Staatsbosbeheer bezit veel bloem dijken op Tholen. Botanici regi streren er veel bijzondere planten op, met name op de naar de zon gekeerde zijde. Tholen is onder andere bekend om zijn grote popu laties heemst en ruige anjer. Helaas is het maaibeleid hier matig op afgestemd. Boeren huiveren nog wel eens van natuurwaarden uit vrees voor beperkingen in hun bedrijfsuit- voering. Maar met enig overleg en goede wil gaan landbouw en natuur prima samen. Nationaal Park Oosterschelde Tholen wordt omringd dooi water. Oostelijk door het Schelde- Rijnkanaal en verder door de Oosterschelde (hoewel onder wisselende namen, zoals Keeten, Mastgat, Zijpe en Krabbenkreek). De Oosterschelde is een natuurpa- rel van jewelste en niet voor niets gekroond tot Nationaal Park. Maar de Oosterschelde kreunt onder de zandhonger; een vervelende groot schalige bijwerking van de storm vloedkering. Het sediment van slikken en schorren verdwijnt in de geulen, die na de aanleg van de stormvloedkering feitelijk te groot zijn voor de hoeveelheid water die er nog doorheen stroomt. Momenteel wordt geprobeerd de zandhonger met 'zandsnacks' te stillen: op de Galgenplaat is een puist zand opgespoten die als eerste wordt weggevreten. Hopelijk wordt er nog een meer structurele oplossing bedacht. Een recreatief voordeel van de delta werken is wel dat de Oosterschelde zeer helder is geworden. Zo helder dat duikers er vanuit verre buiten landen naar toe komen om de soms spectaculaire onderwaterwereld te aanschouwen. Helder water betekent echter ook minder voedselrijk en dus een kleinere vispopulatie dan vroeger. Niettemin vormt de Oosterschelde een fascinerende omlijsting van het prach tige Tholen. De heer H. Vinkeles Melchers is voorzitter van de Naluurvereniging Tholen en werkzaam voor Stichting Landschapsbeheer Zeeland Nabij de Pluimpot ligt de Westkerkse motte (H. Vinkeles Melchers). a Heemst in het Thoolse land (H. Vinkeles Melchers). Heemstbloem (C. Jacobusse). ZeeuwsLandschap 17

Zeeuws Landschap | 2009 | | pagina 17