Braarmpirner Halvemaan zweefvlieg Wdfsspin 18 ZeeuwsLandschap Jij kent vast 'bramen'. Je kunt daar zewel de struiken mee bedoelen als de vruchtjes ervan. Hier gaat het ever allebei. Jij hebt vast wel eens bramen geplukt. Heb jij een geed, geheim plekje waar de beste bramen staan? Braamstruiken kun je everal tegenkomen. Ze kunnen wel een paar meter heeg werden. Ze groeien graag tussen ef bij andere struiken. Ze hebben buigzame tak ken, die heel lang kunnen werden. En aan de takken zitten stekels, en niet ze'n beetje eek! Dat maakt het lastig em de vruchten te plukken, want deer die stekels kun je meeilijk bij ef in de struik k6men. Verschillende dieren maken daar gebruik van. Ze verbergen zich in bramen. Ze zijn daar veilig veer andere dieren die hen willen epeten. Sommige dieren hebben in hun naam zelfs iets met 'bramen', kijk maar eens naar de tekeningen. Er zijn verschillende seerten braamstruiken. Semmige hebben heel meeie namen, zeals dauwbraam ef keebraam. In juli en augustus kernen er bloemen aan de struik. Deze zijn wit ef reze van kleur. Vele insecten, zeals bijen en hommels, kernen af ep de nectar die in de bloemen zit. Gedurende de zomer ontstaan er vruchtjes. Die lijken al ep kleine bramen, maar zijn hard en green. In de leep van de tijd werden ze denkerreed. In de herfst werden ze donkerblauw ef zwart en kun je ze eten. Niet alleen wij, maar eek veel vogels zijn er del ep. In west Zeeuws-Vlaan- deren is neg een ander dierseert die del is ep braamstruiken: de boomkikker. Dat is een kleine, knalgroene kikker, die ze in de streek 'aegepuut' neemen. Dat betekent in het dialect 'kikker van de haag' en dat klept heel wel, want bij moei weer zonnen deze kikkers ep de blaadjes van een braamstruik. Hun kleur is bijna hetzelfde als het braamblad, zedat je ze bijna niet kunt zien. Ze hebben dan een prima schutkleur. Als het in de leep van de herfst steeds keuder wordt, gaan de bladeren verkleuren naar geel, oranjerood ef reed. De braam lijkt ze geween, maar is tech bijzender. Let er maar eens ep als je bramen gaat plukken! Braamsluiper

Zeeuws Landschap | 2009 | | pagina 18