ter verbazingwekkend is, is dat de twee buitenste stammen op ruim anderhalve meter uiteen staan. De bomen staan kringvormig op iets dat ooit de oude stoof moet zijn geweest, maar die in de loop der tijd is weggerot. Ineens krijg ik kippenvel. Meer dan anderhalve meter...! Hoe oud moet die stoof dan wel niet zijn? Als je beseft dat zo n zomereik niet direct de snel ste groeier is. Een jaartal durven we hier niet direct op te plakken, maar het is duidelijk dat deze oude knoerten al flink wat eeuwen oud zijn. Hier past bescheiden respect voor deze met voorsprong oudste bewoners van onze streek. Cultuurhistorisch relicten Tegelijk besef je dat bossen waarin deze reuzen groeien, wel tot de oudste bossen moeten horen uit de hele regio. Dat blijkt ook wanneer we er oude historische landkaarten bij halen. Op historische kaarten van pakweg 150 jaar geleden kan je zien dat de hele regio rond Sint Jansteen ook toen al uit een lappendeken van kleinere bosper- ceeltjes bestond. Leg je deze kaart precies over een actuele kaart, dan blijkt de ligging van veel van die oude bossen toch weer net anders dan nu. Bossen werden blijkbaar gekapt en in kleine akkertjes omgezet. Op andere plekken werd weer nieuw bos aangeplant. De overlap tussen de historische bos sen en de actuele is maar klein. En precies daar vinden we deze reusachtige stoven, of wat er nog van over is. Daarmee zijn de oude reuzen te gebruiken als gidsboom. Ze maken duidelijk dat op deze plekken al eeuwenlang bos aan wezig is. Voor de ecologie van het bos is zoiets van groot belang. Een groot deel van de aan bos gebon den planten en dieren zijn immers afhankelijk van ouder bos. Ze kun nen zich niet zo snel verspreiden als bijvoorbeeld dieren en planten van meer open biotopen Natuurwaarde Het spreekt voor zich dat deze woudreuzen onderdak bieden aan een schat aan andere levensvor men. De eik wordt niet voor niets de koning van het woud genoemd. Hele legers aan ongewervelden leven in de stam en achter de schorsplaten. De bladeren barsten van de galletjes, die op hun beurt weer onderdak bieden aan talloze microscopisch kleine wezentjes. Op de schors groeien hele hordes mos sen en korstmossen. Ze vormen een perfecte biotoop voor slakjes, kevers, spinnen, pissebedden ed. Onder de grond biedt het uitge breide wortelstelsel uitstekende samenlevingskansen voor een batterij aan (Mycorrhiza) padden stoelen. Genieten Naast alle cultuurhistorische en ecologische waarden die we aan de oude eiken kunnen toeschrijven, zou je haast vergeten datje van deze indrukwekkende verschijnin gen ook gewoon kunt genieten. Even rustig naast zo'n boom gaan zitten, lekker picknicken. De hele boom in je opnemen. Even lekker wegdromen. Je ogen verdwalen in de grillige kroon. In gedachten ga je eeuwen terug in de tijd, toen deze boom nog jong was. Je hoort niks geen luidruchtige auto's op de achtergrond. Alleen de zang van bosvogeltjes. Niks geen gestress met deadlines en ongeduldige projectleiders. Enkel heel in de verte het monotone gehak van een eenzame bosarbeider. Ineens zie je een vrouw op een paard met een hele takkenstapel, langzaam voor bijkomen. Wauw, misschien word je wel uitgenodigd in de boshut om een stukje gerookt wild zwijn mee te eten... De heer L. Calle is medewerker van Stichting Het Zeeuwse Landschap r De knoert van de vorige bladzijde, nu van iets meer afstand <l. calle). a Drie gebroeders (l. Calle). Grote bomen, grote zwammen (L. Calle). li-- V' - a ZeeuwsLandschap 21

Zeeuws Landschap | 2009 | | pagina 21