Vogels in de landschapstuin Het is vaak hard werken om onze tuin op orde te houden en juist op momenten dat er veel leuks te zien en ontdekken is. hebben we als tuin mensen daar soms maar weinig tijd voor. Maar genieten van vogelge zang in de tuin, dat kan ook tijdens het werk! Vooral op stille ochtenden werden we het in het afgelopen seizoen getrakteerd op hun soms zeer fraai gezang. Nu ik dit schrijf bijvoorbeeld, is er in de tuin volop gekoer van een zomertortel te horen. Deze inheemse duif komt, zoals de naam al doet vermoeden, pas laat in het voorjaar terug uit Afrika en is een echt zomerdier. Vroeger werd deze duif wel (Europese) tortelduif genoemd, maar tegenwoordig bedoelt men met 'tortelduif' meestal de algemene Turkse tortel. De zomertortel is wat minder algemeen en staat derhalve als 'kwetsbaar' op de Rode lijst, hoewel hij hier in het duingebied nog redelijk veel voorkomt. Ook een Rode lijstsoort. die zich het afgelopen jaar voor het eerst liet horen, is de spotvogel. Hij had de duindoorn in ons duintuintje als zangpost uitgekozen. Dit vogeltje doet z'n naam eer aan en spot soms ook letterlijk met de oren van luisterende vogelaars. Het ene moment hoor je die vogel, dan weer een ander. De spotvogel in de tuin deed op het ene moment een zwarte specht na en op het andere moment een roodmus, maar gelukkig liet ook deze spotvogel tussendoor z'n kenmerkende 'computerspelgeluid jes' horen, zodat hij zich snel op naam liet brengen. Een andere imitator, die ik persoon lijk moeilijker te herkennen vind, is de bosrietzanger. Deze wisselt z'n imitaties gelukkig af met her kenbaar musachtig getjilp, want z'n imitaties zijn soms bedrieglijk goed. Het beestje, dat bij de beuk in de rietkraag huisde, deed laatst schitterend een overvliegende schol ekster na; nadat het geluid van de scholekster langzaam zachter werd, klonk ineens 'een echo' op uit het riet! Een van de meest gewaardeerde zangers, een nachtegaal, liet zich in het afgelopen seizoen regelmatig vanuit de grauwe wilg naast de drinkput horen. Zelf vind ik zijn zang niet mooier dan die van een zanglijster, maar ik moet eerlijk bekennen, datje er op een stille ochtend toch soms bijna kippenvel van krijgt. Naast bovengenoemde soorten waren ook de groenling, braam- sluiper, putter en tal van andere vermoedelijke broedvogels in de tuin. Het uitgroeien van de tuin in combinatie met de verschillende landschapjes, zorgen in de laatste jaren steeds meer voor leuke ver rassingen. Ik hoop dat er volgend seizoen nog vele volgen. Erik Speksnijder Zomertortel (E. Speksnijder). De geschonken preparaten (C. Schaap). ZeeuwsLandschap 23

Zeeuws Landschap | 2009 | | pagina 23