Uit het landschap Door Marten Hemminga In dit nummer veel aandacht voor de opening van Hoeve Van der Meulen. Eén van de belangrijke aspecten van Hoeve Van der Meulen is dat een kwart van de bijna 30 hectare landerijen bestemd is voor de ontwikkeling van de rijke boerenlandnatuur van vroeger. Moderne, grootschalige landbouwkavels zijn landschappelijk en ecologisch verarmd. De efficiëntie waarmee de grond wordt benut, de ongekende gewasdichtheid, en de vrijwel perfecte zaaizaadschoning, zijn een paar van de factoren die veel planten en dieren uit moderne akkerbouwgebieden weghouden. Je kunt het de boeren niet kwalijk nemen dat zij streven naar optimalisatie van de oogstopbrengst. Maar het wringt wel: de landbouw in Nederland gebruikt 70% van de ruimte en produceert dus niet alleen voedsel en energiegewassen, maar bepaalt ook sterk het aanzien van het Nederlandse landschap en speelt een grote rol in het wel of niet voorkomen van talloze planten en dieren. En dan komen we dus bij maatschappelijk gedragen waarden - een mooi landschap en behoud van biodiversiteit - die ons allen aangaan. Tegen die achtergrond heeft het kabinet vorig jaar een langetermijnvisie op het Europese landbouwbeleid ontwikkeld, die een fundamentele wijziging t.o.v. de huidige situatie inhoudt. Op dit moment ontvangen de boeren in Europa inkomenssteun. De Nederlandse boeren krijgen jaarlijks 900 miljoen euro ter versterking van hun inkomen. Het gaat dus om heel veel geld. De Nederlandse overheid wil het komend decennium deze algemene inkomenssteun afbouwen en vervangen door een stelsel van gerichte betalingen voor maatschappelijke diensten die de landbouw levert, bijvoorbeeld voor de instandhouding van landschap en natuur in de Nationale Landschappen. Boeren zouden er dan voor kunnen kiezen een deel van hun inkomen te verwerven door het leveren van specifieke 'groen/blauwe' diensten. Het bestaan van agrarische natuurverenigingen, ook in Zeeland, maakt het waarschijnlijk dat er een categorie boeren is die dit een prima optie vindt. Invoering van dit stelsel zou een positieve, grootschalige bijdrage kunnen leveren aan natuur en landschap in Nederland. Misschien dat daardoor over tien jaar Hoeve Van der Meulen niet meer opvalt in zijn omgeving. En dat zou welbeschouwd bijzonder goed nieuws zijn! Dr. M.A. Hemminga is directeur van Stichting Het Zeeuwse Landschap Het zelve anders p. 4 De flora en fauna in de Deltawateren zijn de afgelopen decennia enorm veranderd. Gerard Heerbout heeft het zien gebeuren en neemt een aantal nieuwkomers onder de loep. Boerenland-erfgoed Hoeve Van der Meulen p. 7 Na jaren hard werken is de historische Hoeve Van der Meulen voldoende opgeknapt om te worden getoond aan het publiek. Marten Hemminga beschrijft de toestand waarin de hoeve zich bij aankoop bevond, de vondsten nadien en de keuzen waarvoor Het Zeeuwse Landschap stond. Uitnodiging Publieksdag Hoeve Van der Meulen p. 10 Op 26 september wordt de opgeknapte boerderij met zijn erf en landerijen feestelijk geopend voor het publiek. Lees meer over deze dag op pagina 10 en 11. Landwater, last of ook lust? p. 12 Dat waterbeheer in Walcheren geen sinecure is blijkt uit historische gegevens die Aad de Klerk op een rij heeft gezet. Welk belang prevaleert en wie maak je het naar de zin? De dilemma's van twee eeuwen terug blijken verrassend actueel. Ode aan Tholen en Sint Philipsland p. 15 Dat ze door veel Zeeuwen nog wel eens over het hoofd worden gezien, heeft Henk Vinkeles Melchers geïnspireerd tot een lofzang op de twee meest oostelijke Zeeuwse 'eilanden'. Koert p. 18 Genieten kost soms pijn. Bijvoorbeeld om de heerlijke wilde bramen tussen de stekels weg te plukken. Koert weet er alles van. Woudreuzen in Sint Jansteen p. 20 Bomen van onwaarschijnlijke afmetingen, gewoon in onze provincie. Lees hoe ze zo groot zijn geworden en wat ze ons vertellen over het verleden. Bij een eventueel bezoek wel oppassen, want je kunt er lyrisch van worden... Terra Maris p. 22 Nieuws over en uit het museum Terra Maris. Landschap in 't kort p. 24 Actuele zaken binnen de stichting. Agenda p. 26 ZeeuwsLandschap 3

Zeeuws Landschap | 2009 | | pagina 3