van het huis, een lappendeken van verglaasde stenen, klooster moppen en IJsselsteentjes, lieten wel zien dat het hier om een oud gebouw ging. Van de aangebouwde landbouwschuur stonden alleen de muren overeind: het dak was ingestort. Aan de erfzijde hingen de grote, vaag blauwe mendeuren nog in de hengsels. De boomgaard naast de gebouwen was nau welijks als zodanig herkenbaar. Braamstruiken, vlieren en opge schoten essen onttrokken de ver spreid staande oude vruchtbomen vrijwel aan het zicht. Oude, reus achtige knotwilgen begrensden de boomgaard aan de kant van het doodlopende restant van de oude Zuidweg. We nemen hem! Het zou een enorme opgave zijn het complex weer op orde te brengen, maar meteen was ook duidelijk dat het veel kansen bood. Hier kon niet alleen een oude Zeeuwse boerderij nog net voor de ondergang behoed worden, de bijbehorende landerijen boden ook volop kansen voor her stel van aantrekkelijk, kleinschalig boerenland met alle dieren en plan ten die daar van oudsher bij horen. Dankzij de bemiddeling van twee bewindvoerders die door de kan tonrechter waren benoemd om. bij afwezigheid van directe erfgena men, de nalatenschap af te hande len, kreeg Het Zeeuwse Landschap de gelegenheid de boerderij met de omliggende landerijen, bij elkaar zo n 28 hectare, te kopen. Dat was het begin van een lang restaura tieproces. Allereerst moest het erf opgeruimd worden en de wrak ken verwijderd. Bij elkaar is zo'n 600 ton aan oud ijzer van het erf afgevoerd en ook nog eens 800 ton ander afval als plastic, dekzeilen en oude banden. Delen van het erf waren flink vervuild. Met de finan ciële hulp van de Provincie en de gemeente Borsele is de vervuilde grond afgegraven en afgevoerd. Toen dat achter de rug was kon de restauratie van de woning en bak- keet beginnen. De grote landbouw schuur moest helemaal opnieuw opgebouwd worden: de laatste muurresten waren door rukwinden begin 2008 volledig ingestort. Mooie vondsten Bij de restauratie van het woon huis kwamen diverse leuke ver rassingen voor de dag. Zo kwam bij het weghalen van de houten vloer in de woonkamer een mooie plavuizenvloer met rode en zwarte plavuizen tevoorschijn. Deze pla vuizen zijn voorzichtig verwijderd om de ondergrond te herstellen, en daarna weer teruggelegd. Toen de plavuizen verwijderd waren is met een metaaldetector de grond in de woonkamer doorzocht. Daarbij zijn diverse oude munten gevonden, o.a. een "Statenoord van Zeeland" geslagen in 1601 in Middelburg, en een eind 16e eeuw- se rekenpenning van Neurenberg. Zulke vondsten illustreren de lange bewoninggeschiedenis van de plek. Bijzonder zijn ook de inscripties die in diverse ruitjes van het zol derraam zijn aangetroffen. Eén inscriptie verwijst naar de stran ding van een walvis op de Borselse kust: er staat: "De groote Walvisch alf Mei 1869 te Borsele Noorden Nol" een inscriptie die vermoe delijk door oud-bewoner Jan A. de Jonge in het glas is gekrast. Interessant is ook het stukje, goed bewaard gebleven "gerosselde muur" dat was binnengesloten door een (inmiddels verwijderd) 20e eeuws aanbouwtje. Het rood of rossig kalken van de huismu ren was een gewoonte in de Zak van Zuid-Beveland bij Rooms- Katholieke boerengezinnen. Vóór de familie Van der Meulen de boer derij in bezit kreeg, in de tweede helft van de 19e eeuw, is de boerde rij kennelijk bewoond geweest door Rooms-Katholieke families. Wat te doen met de boomgaard en het land? Bij het opruimen van erf en boomgaard kwam Het Zeeuwse Landschap voor een dilemma te staan. Juist door de verwaarloosde staat van de boomgaard kende het een rijke vogelstand. De ontstane wildernis was bovendien één van de meest karakteristieke elemen ten van d'oeve van Vermeulen geworden. Maar een eenmaal gerestaureerde boerderij zonder bijpassende boomgaard zou ook niet kloppen. Er is daarom gekozen voor een compromis: de helft van de boomgaard, aan de zijde van de Zuidweg, is als wildernis onge- Het gerestaureerde woonhuis met daarnaast de bakkeet (M. Hemminga).

Zeeuws Landschap | 2009 | | pagina 8