De heer dr. M.A. Hemminga is directeur van Stichting Het Zeeuwse Landschap y Foto uit 1970 met moeder van Adrie Van der Meulen in deurpost (D. Willebrands). a Dezelfde deur maar nu na de restauratie. De gerosselde muur, rechts van de deur, is goed te zien (M. Hemminga). De (deels) herstelde boomgaard (M. Hemminga). Een stukje wandelpad (M. Hemminga). Landschap. Het bestaat uit kleine vlakvormige akkertjes en akker randen. De akkerranden zijn bestemd voor kruidenvegetaties en overstaand graan. Dat levert weer voedsel op voor vogels: insecten in de zomer, en zaden voor de winter. En natuurlijk zullen ook kleine zoogdieren zoals veldmuizen er hun plekje kunnen vinden. Op de kleine akkertjes wordt de teelt van diverse granen afgewisseld met die van koolzaad en luzerne. Er wordt zoveel mogelijk gebruik gemaakt van ongeschoond zaaizaad, d.w.z. van zaaizaad waarin ook de zaden van inheemse akkerkruiden nog aanwezig zijn. We zien nu al dat zeldzame akkerplanten in flinke moeid gelaten, de andere helft is opgeruimd en deels opnieuw inge plant met fruitbomen. Voor de landerijen is ook een tweedeling gemaakt. Driekwart van de totale oppervlakte is in regulier agrarisch gebruik gegeven aan pachters uit de omgeving en één kwart beheert Het Zeeuwse aantallen op de akkertjes terug te vinden zijn, een veelbelovend begin dus. Publieksvoorzieningen Naast behoud van de historische boerderij, en herstel van de natuur waarden van het oude boerenland, is het toegankelijk en beleefbaar maken van het geheel de derde zijn de gerestaureerde boerderijwo ning zelf van binnen te bekijken, maar het is zeker de bedoeling de woning in de toekomst periodiek open te stellen voor het publiek. Dank Tot slot: ik heb in het voorgaande al de financiële ondersteuning van Provincie en gemeente bij de realisatie van het project genoemd. Ik wil hier ook al die individuele (bedrijfs)sponsoren en donateurs bedanken die hun steentje heb ben bijgedragen aan het herstel van dit prachtige, historische stukje Zeeuws landschap. En niet te vergeten zijn wij de Nationale Postcodeloterij zeer erkentelijk dat zij ons over meerdere jaren een onmisbare bijdrage heeft geleverd. doelstelling van Het Zeeuwse Landschap bij dit project. Er is een drietal wandelroutes (over onver harde paden) uitgezet, die alle drie starten vanaf het erf. De eerste is een weideroute die door het oude heggenlandschap voert. De tweede een vliedbergroute die langs akkers met wuivend graan, via een trekvlot (en binnen afzienbare tijd, ook via een bruggetje) naar de nabijgelegen vliedberg voert. De laatste route is de boomgaardroute die langs de hoogstamboomgaard en door de akkers naar 's-Heer Abtskerke loopt. Op de publieksdag van 26 sept. a.s. zal het vanwege de verwachte grote belangstelling niet mogelijk ZeeuwsLandschap 9 "HFir./.MjfwCïï; l't'i

Zeeuws Landschap | 2009 | | pagina 9