Het zelve anders Op 21 april 1962 was ik op de dijk bij Kattendijke. Mijn excursieaantekeningen vermelden dat er op de glooiing een prachtige zonering van grote bruinwieren aanwezig was, met groefwier, kleine zee-eik, gewone zee-eik en knotswier. Onderaan de glooiing en op de strekdammetjes groeide gezaagde zee-eik en bij de laagwaterlijn groeiden grote planten suikerwier. Onderaan de glooiing zaten veel kreukels, de strekdammetjes waren bezet met mossels en wilde platte oesters en als je stenen omkeerde krabbelden de strandkrabben alle kanten op. Oosterschelde heeft een handje geholpen: tussen de schelpen zaten vaak andere organismen. Juist omdat zoveel schaal- en schelp dieren geïmporteerd worden, zijn veel nieuwe soorten via Yerseke in Nederland geïntroduceerd. Daarnaast is de mondiale scheep vaart een oorzaak. Aangroeisel van scheepshuiden bestaat uit talloze soorten planten en dieren, die zich kunnen verspreiden. Heel belangrijk is ook het water in bal- lasttanks van zeeschepen. Veel zeedieren hebben in hun jeugd een planktonfase. Met de inname van Japanse oesters zover het OOg reikt (C. Jacobusse). Kattendijke anno 2009 Hoe anders is het daar nu. Japanse oesters zover het oog reikt en aan de laagwaterlijn groeit nu vooral Japans bessenwier en het eveneens Japanse grote bruinwier wakame. En als je stenen omdraait, krab belen vooral penseelkrabben en blaasjeskrabben weg. Wat is er allemaal gebeurd? De flora en fauna van Zeeland is onder water de afgelopen jaren beetje bij beetje veranderd: er zijn veel nieuwe soorten (ongeveer 100) bijgekomen en bestaande soorten zijn soms aanzienlijk achteruitge gaan. Hoe komen die soorten hier en waar komen ze vandaan? Exoten, hoe komen ze hier? Sommige Europese soorten zijn hier gekomen doordat ze hun verspreidingsgebied langzaam uitgebreid hebben. Zo'n 150jaar geleden werden er in Zeeland nauwelijks stenen toegepast bij dijken. Door de toename aan hard substraat konden dieren van rots kusten zich hier vestigen. Ook vervoer van schelpdieren vanuit heel de wereld naar de

Zeeuws Landschap | 2009 | | pagina 4