Beeld van de parktuin. (H. Simons) hectare, bestaat uit een oostelijk parkgedeelte met een ronde vijver en een westelijk bosgedeelte. In en rondom het parkgedeelte liggen de drie overgebleven historische gebouwen: het huis Landlust, het koetshuis en de boerderij Landlust Landlust herbergt een groot aantal planten- en boomsoorten. Zoals meestal bij hofsteden het geval is, is een groot deel van de soorten aangeplant. Stinzenplanten als het lenteklokje en de aronskelk en zijn hier voorbeelden van. Ze zijn nog steeds in het bos terug te vinden. Kenmerkend voor Landlust is het grote aantal bijzondere bomen waaronder enkele zeer oude beu ken, eiken en taxussen. In deze bomen leven veel dieren, waaronder vleermuizen, holenbroeders zoals spechten en holenduiven en allerlei soorten insecten. Met name voor vleermuizen is dit een erg waar devol gebied. Landlust vormt een jachtgebied voor de gewone dwerg vleermuis, ruige dwergvleermuis, watervleermuis en de laatvlieger. De boomholten worden bewoond door watervleermuizen en ruige dwergvleermuizen maken tijdens het baltsen gebruik van de oude boomstammen die Landlust rijk is. Vanwege de ligging in de dorps kern van Heinkenszand wordt het natuurgebied druk bezocht door omwonenden en fungeert het als dorpsbos waar kinderen spelen en waar men wandelt met de hond. Het bos heeft een uitgebreid paden netwerk dat langs de historische gebouwen, oude vijver met monu ment en de schapenweide loopt. Landlust heeft een hoofdingang aan de Dorpsstraat en een zijingang aan de Eendvogelstraat, vlakbij het koetshuis. Het nieuwe beheerplan Vanwege de ligging langs de Eendvogelstraat en het relatief intensieve recreatieve medegebruik speelt er een aantal beheerproble- men. In het nieuwe beheerplan zijn deze in beeld gebracht en is een lijst met maatregelen opgesteld die de problemen moeten tegengaan. De belangrijkste aandachtspunten zijn de conditie van de wandelpaden, de toegangen en de cultuurhistorische elementen. Het ornament, de oude trap bij de vijver en de ingestorte muur bij de schapenwei zijn in verval geraakt en HZL wil deze graag restaureren. Het ornament is als eerste aan de beurt en zal vol gendjaar weer zo goed als nieuw zijn. De kwaliteit van de paden zal worden verbeterd waardoor sluip paden hopelijk minder aantrekke lijk zullen worden. Samen met het verbeteren van de toegangen zal dit ervoor zorgen dat de rust in het bos terugkeert. De aanwezigheid van oude bomen is een kernkwaliteit van Landlust. In het nieuwe beheerplan staat dan ook dat het gebied zo zal worden beheerd dat deze bomen zo lang mogelijk bewaard kunnen blijven. Ondanks het feit dat nogal wat niet-inheemse boomsoorten deel uitmaken van het bomenbestand, ontwikkelt Landlust zich naar een vrij natuurlijk bos. Door de inheemse soorten te stimuleren en het oude bosbeheer van jaarlijks plaatselijk snoeien (hakhoutbeheer) weer terug te brengen zal deze ont wikkeling zich naar verwachting verder kunnen doorzetten. Een ander aandachtspunt is vervui ling. Door de afstroom van overtollig regenwater vanaf de straat komen chemicaliën in de grenssloot terecht Door de ronde vijver en de sloot langs de Eendvogelstraat te baggeren en te vergroten zal de waterkwaliteit verbeteren. Om het water ook in de toekomst schoon te houden zal er met de gemeente een oplossing moe ten worden gevonden voor de vervui ling aan de straatkant. Naast deze watervervuiling heeft Landlust ook te kampen met zwerfvuil. Dit wordt met name veroorzaakt door het gebruik van Landlust als doorsteekroute naar de sportvelden. Wanneer de toegangen worden aangepast zal dit gebruik hopelijk afnemen en wordt Landlust nog aantrekkelijker voor omwonenden, rustzoekers en natuurliefhebbers. Msc. P van der Staaij is stafmede werker natuurbeheer bij Stichting Het Zeeuwse Landschap a Deel van het koetshuis. (H. Simons) ZeeuwsLandschap 11

Zeeuws Landschap | 2009 | | pagina 11