Laan in de Heerstraat, Sint Jansteen. (E. de Bree). Een derde soort plooivleugelwesp is afkomstig uit de malaiseval en heet Allodynerus rossi. Het is de tweede waarneming van deze soort in Zeeland. Al deze wespjes zijn soorten van bosranden en stengel broeders in braam. Zij maken in een dode braamstengel nestcellen. Iedere cel wordt voorzien van voed sel en een ei. Daarna wordt de cel met een kleiwandje afgesloten. De larve eet al het voedsel op en ver popt zich in de cel. Daar wacht zij tot de winter voorbij is en breekt de cel in het voorjaar of zomer open om de vleugels open te slaan. Andere soorten De graafwesp Harpactus lunatus is eveneens in de malaiseval gevon den. Deze soort jaagt op cicaden als voedsel voor de larven. Hij is op één andere locatie in Zeeland waargeno men. De zeer zeldzame graafwesp Mimumesa dahlbomi is gevangen in Clinge. Dit kleine zwarte wespje ochtend op te warmen. Vogels nestelen hier en komen er op insecten jagen. De bosranden zijn nu recht, zowel horizon taal als verticaal. Daarmee is er weinig ruimte voor bloeiende struiken en plan ten. Ook bieden de rechte randen geen beschutting. Daarom zijn inhammen in de rechte bosranden gezaagd en stuiken aangeplant om de grens tussen bos en grasland geleidelijker te laten verlopen. Dit is op dertien locaties in de water wingebieden uitgevoerd. Voor de vleer muizen ten slotte wordt er in de Wilde Landen een bunker geplaatst. Hierin kunnen ze slapen, kraamkolonies vor men en overwinteren. De soorten die nu in het gebied te vinden zijn, zullen onge twijfeld profiteren van deze maatregelen en misschien zullen nieuwe soorten het gebied erdoor gaan koloniseren. De Stichting zal de ontwikkelingen in het gebied nauwlettend volgen. E.PF. de Bree is medewerker afdeling ecologie van Stichting Het Zeeuwse Landschap Wond aan een laanboom. (E. de Bree). De donkere wespvlieg. (E. de Bree) De echte wespvlieg. (E. de Bree). jaagt eveneens op Cicaden en maakt haar nest in dood hout. Ook is een nieuwe soort bij gevonden. Dit beestje is ongeveer 6 millimeter groot en draagt de naam blauwe ertsbij (Cerania cyanescens). Het bijtje is net als de plooivleugelwespjes afhan kelijk van holle braamstengels. Een andere aangetroffen bijensoort is de zwart-geel getekende kleine harsbij Anthidium strigatum). De vrouw tjes hiervan metselen een nest voor de larven van hars. Spin off Al deze insecten zijn op hun beurt weer prooi voor vogels en zoogdie ren. Om te zorgen dat al deze dieren, van vlieg tot vogel en vleermuis, een betere kans krijgen in de waterwin gebieden zijn er afgelopen winter, in samenwerking met de vlinder stichting, werken uitgevoerd om de leefomgeving te verbeteren. De insecten zoeken bloeiende planten en luwte in de bosranden om zich in de ZeeuwsLandschap 17

Zeeuws Landschap | 2009 | | pagina 17