gedeelten verlaagd en het peilbe heer aangepast door het plaatsen van een stuw. - Een gedeelte van de bij Retranchement gelegen Zwinpolder, die tot 1864 deel uitmaakte van deze voormalige zeearm, was al ingericht als natuur gebied, maar dit najaar heeft de Dienst Landelijk Gebied (DLG) ook het laatste gedeelte ingericht. De rode loper voor amfibieën is er nu uitgerold. - Deze dienst heeft tevens enkele afgegraven gedeelten van polder dijken opnieuw aangelegd. Het gaat om de Tragel-, Austerlitz- en Oosthavendijk, die in de jaren vijftig tot tachtig afgegraven zijn voor zeedijkversterking, om laag ten in polders op te vullen, of voor gebruik door de Aardenburgse steenfabriek. Later werden alle Zeeuwse polderdijken planologisch beschermd vanwege cultuurhisto rische waarden. DLG heeft nu de Tos liggende' stukken polderdijk weer verbonden, wat de historische landschapswaarde en de 'leesbaar heid' van het landschap versterkt. De benodigde grond kwam vrij bij de inrichting van nieuwe natuurge bieden. Wat nog voor de toekomst op de rol staat is werk aan de Wallen van Aardenburg. Afgelopen jaren zijn daarvan meerdere percelen verkregen, waarvan de natuur-, cultuurhistorische- en recreatieve waarden versterkt kunnen worden. Eerst wordt de gedempte veste bij Smedekensbrugge uitgegraven en een wandelroute over het wallentra- cé aangelegd. Wat betreft de natuur staat het herstel van de boomkik kerpopulatie centraal. Gert-Jan Buth t Proefsleuvenonderzoek Aardenburg. (F. Schenk) gebracht. Tevens is ter plaatse een dam met een overstortput geplaatst, waardoor de peilfluctuaties afne men. Na een jaar indrogen van het nieuwe oeverland is het herstelwerk onlangs afgerond en zijn ook de eerder onbereikbaar geraakte heg gen en knotbomen onderaan de wal gesnoeid. - De Inlagen bij Hoofdplaat zijn in 2001 ingericht als natuurgebied. Plaatselijk heeft zich hier sindsdien een ongewenste ontwikkeling voor gedaan. Zeegroene rus, een stugge plant die gemeden wordt door runderen, vormt uitgestrekte mono tone groeiplekken. die in omvang toenemen. Dit is vooral te wijten aan wisselende grondwaterpeilen en voedselrijke grond. Als herstel maatregelen werden in oktober het maaiveld van de betreffende Inrichtingsprojecten in West Zeeuws-Vlaanderen In de gemeente Sluis beheert Het Zeeuwse Landschap veel natuur gebieden. De afgelopen jaren zijn er diverse nieuwe inrichtings-, of herstelprojecten uitgevoerd (zie bv. hierboven). Ook de afgelopen maanden vonden er werken plaats, zoals: - Bij een gedeelte van de veste langs de Wallen van Retranchement was het voorheen brede moerassige oeverland sterk afgekalfd. Hierdoor dreigde het wallichaam aangetast te worden. De oorzaak van dit ero sieproces is het peilbeheer met sterk wisselende waterstanden. In samen werking met Waterschap Zeeuws- Vlaanderen is najaar 2008 de veste ter plaatse gebaggerd en het oeverland weer in historisch profiel

Zeeuws Landschap | 2009 | | pagina 24