Uit het landschap Natuurherstel Westerschelde Door Marten Hemminga Op vrijdag 9 oktober besliste het kabinet dan uiteindelijk definitief over het onderwerp dat Zeeland al te veel jaren in een wurggreep hield: het natuurherstel van de Westerschelde als onderdeel van de verdragen over veiligheid, nautische toegankelijkheid en natuurlijkheid van het Schelde estuarium. In het verdrag tussen Vlaanderen en Nederland, dat in december 2005 door bewindspersonen van beide kanten was getekend, was expliciet het ontpolderen van de Hertogin Hedwigepolder als onderdeel van de te nemen natuurherstelmaatregelen opgenomen. Zoals bekend groeide de weerstand in delen van de Zeeuwse samenleving daartegen naarmate de tijd verstreek. Na een vergeefse zoektocht naar alternatieven, en een uitspraak van de Raad van State, kon het kabinet niet anders dan concluderen dat de bij verdrag overeengekomen maatregel onontkoombaar was. Toch ontpolderen van de Hedwigepolder dus. Na alle commotie rond dit onderwerp is er waarschijnlijk niemand in de provincie te vinden die werkelijk onbekommerd tevreden kan zijn over dit besluit, ook de natuurbescherming niet. Daarvoor zijn de sporen die dit onderwerp in de samenleving heeft getrokken te diep. Het hele dossier levert veel stof tot nadenken. In de eerste plaats over het verloop van het proces. Hoe kan het gebeuren dat na een uiterst zorgvuldig voortraject, waar alle belanghebbende sectoren bij betrokken waren - overheden, landbouwsector, natuurorganisaties, havenautoriteiten -en waar inhoudelijk overeenstemming was tussen de partijen, dit dossier toch zo ontspoord is? Waar had in het politiek-bestuurlijke proces anders gehandeld moeten worden? Levensgroot doemen ook vragen over de toekomst op. De wens naar een nog diepere vaargeul ten behoeve van de scheepvaart naar Antwerpen zal in de toekomst ongetwijfeld opkomen. Het lijkt ondenkbaar dat er nog algemeen geaccepteerde maatregelen bedacht kunnen worden die de natuurschade van een volgende verdieping teniet kunnen doen. Niet verder verdiepen dus? Maar zullen onze Vlaamse buren kunnen leven met beperkingen in de grootte van de containerschepen die Antwerpen kunnen bereiken? Waarschijnlijk niet. Dan de Westerschelde als natuurgebied maar opgeven? Dat is voor een ieder die doordrongen is van de internationale betekenis van dit estuarium evenzeer ondenkbaar. Kortom: wie de oplossing weet voor dit dilemma mag het zeggen. Dr. M.A. Hemminga is directeur van Stichting Het Zeeuwse Landschap Zeeuwse grutto's doen het redelijk p. 4 Tegen de landelijke trend in ontwikkelt de Zeeuwse gruttostand zich aardig, al blijft het aandeel in de nationale populatie klein. Recent onderzoek in de provincie levert nieuw inzicht in sturende factoren. Historie Waterwingebied Sint Jansteen p. 7 Oud-terreinbeheerder Gerrit Blaauwendraat beschrijft een aantal historische kenmerken van het waterwin gebied en relateert ze aan de huidige toestand van het gebied. Beheerplan Landlust p. 10 Het voormalige zenuwcentrum van Stichting Het Zeeuwse Landschap -Landlust in Heinkenszand- wordt onderhanden genomen. Pauline van der Staaij beschrijft de historie van het landgoed en de voorgenomen beheermaatregelen. Natura2000 in Zeeland p. 12 De Europese natuurregelgeving is een investering in de toekomst van onze kinderen, betoogt Gert-Jan Buth. Hij belicht het ontstaan van de regelgeving en de doorwerking ervan in onze nationale wetgeving. Ook staat hij stil bij de relatie met de economie. Zweefvliegen in de Waterwingebieden p. 15 Wie tijdens een wandeling door de Zeeuws-Vlaamse waterwingebieden belaagd wordt door vliegen, slaat er wellicht minder snel naar als hij dit artikel over zweefvliegen heeft gelezen en de prachtige foto's heeft bekeken. Koert p. 18 Koert is geheel en al in kerstsfeer met een beschouwing over naaldbomen. Zeeuwse Stikjes p. 20 Over hoe plat Walcheren is en over regionale namen voor langpootmuggen. Terra Maris p. 22 Nieuws over en uit het museum Terra Maris. Landschap in 't kort p. 24 Actuele zaken binnen de stichting. Agenda p. 26 ZeeuwsLandschap 3

Zeeuws Landschap | 2009 | | pagina 3