Zeeuwse grutto's doen het redelijk De grutto is het pronkjuweel van de Nederlandse weidevogels. Dat komt omdat het zo'n prachtige vogel is, maar ook omdat een flink deel van de wereldpopulatie in ons land broedt. Hoeveel precies is onbekend, maar er is geen twijfel dat het lager is dan tot voor kort werd aangenomen. In plaats van 80% schat men tegenwoordig dat maximaal 50% van alle grutto's in Nederland broedt, en misschien is dat zelfs te veel. De bijstelling heeft enerzijds te maken met het onderschat aantal grutto's in de rest van de wereld, met name Oost-Europa, en anderzijds met de slechte ontwikkeling van de grutto in Nederland. Of dat laatste ook geldt voor de Zeeuwse grutto is onzeker, al lijkt het mee te vallen. Het mannetje van de grutto kiest zijn zitpost hoog op een dampaal om alle mogelijke onraad tijdig te signaleren. Dat kan gewoon een schaap in de wei zijn, een argeloze passant, maar ook een wezel of hermelijn. (C. Jacobusse) Plausibele oorzaken Waar is de achteruitgang in Nederland aan te wijten? Enkele oorzaken zijn wel te benoemen. Zo maakt de intensiverende landbouw het gewone boerenland steeds min der geschikt voor grutto's. Lagere waterpeilen, vroeg maaien, gebruik van kunstmest en bestrijdingsmid delen en meer vee eisen allemaal hun tol. Toch is dat niet het hele verhaal, want ook in veel natuurgebieden gaat de grutto achteruit. De gebieds- grootte is een belangrijke factor. Veel gebiedjes van 10 of 15 hectare kennen een weidevogeldoelstelling, ook in Zeeland, maar in de praktijk blijkt dat te klein voor het behoud van een duurzame weidevogelstand. In kleine gebieden spelen teveel randinvloeden, zoals menselijke verstoring, wateronttrekking en predatie door kraaien en roofvogels. Dat laatste hangt samen met een toename in natuurgebieden en op het platte land van bosschages die deze vogels nestel- en uitkijkgelegenheid bieden. Vooral het platteland is veel minder open dan enkele decennia geleden en dat speelt de predatoren in de kaart. Willen weidevogels voldoende weerstand kunnen bieden aan zulke predatoren. dan schuilt hun macht naast ruimte in het getal. Slechts waar grotere aantallen bij elkaar broeden zijn de vogels in staat hun predatoren het jagen zo lastig te maken dat die hun geluk elders zoeken. Wat ook een rol speelt in natuur gebieden is de voedselsituatie. Volwassen grutto's leven van bodem- dieren zoals regenwormen en emel- ten, die het talrijkst zijn in voedselrij ke grond. Maar veel natuurgebieden worden niet bemest en het gemaaide gras wordt onttrokken om een rijkere

Zeeuws Landschap | 2009 | | pagina 4