Natuurbeheer boeit Zou u boswachter willen worden? Of vogelwachter? Het zijn prachtige beroepen vinden Huibert Simons en Fred Schenk en met hen de vele beheerders die elke dag weer de terreinen van Stichting Het Zeeuwse Landschap verzorgen. Dit artikel geeft enkele impressies uit hun dagelijkse praktijk en daarmee een kijkje in de beheerkeuken van Het Zeeuwse Landschap. 4 De zode met wortels van Amerikaande vogel kers wordt zodanig afge schraapt dat zoveel mogelijk organisch materiaal wordt afgevoerd. (G. wösten) T De precieze grenzen van het te plaggen deel worden met bamboe stokjes uit gezet. (H. Simons) De Nederlandse context Door de beperkte omvang is de Veel mensen denken dat natuur invloed van buitenaf goed te merken vanzelf groeit en je er dus niets aan Wegverkeer, waterwinning en ver- hoeft te doen. In zekere zin is dat ook hoogde stikstofdepositie zijn slechts zo en we proberen dan ook zo wei- enkele voorbeelden. Zij bepalen de nig mogelijk in te grijpen. Maar in speelruimte van de natuurbeheerder. Nederland is dat niet altijd mogelijk. Hij moet zijn grote grazers in het De omvang van een natuurgebied is gebied houden, inspelen op of ten van groot belang voor de mogelijke strijde trekken tegen verruiging als graad van natuurlijkheid; hoe groter gevolg van verlaagde omgevingswa- het gebied, hoe meer zelfregulerende terstanden, etc. De natuurbeheerder mechanismen en hoe completer het schept voorwaarden en probeert ecosysteem kan zijn. Honderden invloeden van buitenaf te beperken, vierkante kilometers heb je al snel nodig en dat is in Nederland dus Vrouwenpolder nauwelijks aan de orde. De praktijk Vandaag is de laatste dag dat er is dat we slechts onderdelen van die geplagd wordt. We gaan met de aan- grote gebieden hebben. Onvoldoende nemer te voet de duinen in om met om plaats te bieden aan vele succes- bamboe stokjes de grenzen aan te siestadia. geven waar de toplaag met talloze Amerikaanse vogelkersstruikjes moet worden afgeschraapt. Het ach terblijvende kale zand is geliefd bij de hagedissen, maar zal geleidelijk toch weer dichtgroeien. Jammer dat er niet meer konijnen zijn! De telefoon gaat: er is een koe uit de wei ontsnapt. Snel er op af, verderop op Walcheren. Na enig zoeken en vragen blijkt de koe al weer terug te zijn. Hij was van een boer uit de omgeving, niet uit een van onze ter reinen. 's Middags is er overleg met het waterschap over het aanpassen van een dam en de precieze plek van een toegangshek. Hierdoor kan de wandelroute verlegd worden, waar door de bezoekers een logischer route kunnen volgen en de vogels minder verstoord worden. Zeeuws Landschap 11

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 11