Verdronken Zwarte Polder Gisteren zijn de werkzaamheden aan de geul van de Verdronken Zwarte Polder afgerond door Boskalis. Een nieuw ruitertracé en het wandelplan kier en -pad zijn klaar voor het sei zoen, of beter gezegd de seizoenen. Want het toeristenseizoen staat voor de deur, maar het broedseizoen is al aangebroken. De aanhanger wordt geladen met palen, rollen draad, een doos met krammen, gereedschap en veel bordjes met 'Vogelrustgebied niet betreden a.u.b Om bezoekers en strandgasten uit de buurt van de broedende pleviertjes en misschien wel dwergsterns te houden, wordt het broedgebied omzoomd door een gladde draad op lage paaltjes. Met een paar man een klus van een ochtend. Slikken van de Heen De nieuwe borden voor de Slikken van de Heen zijn klaar en kunnen worden geplaatst bij het nieuwe vogelkijkscherm en de uitkijkto ren. Tijdens de wandeling valt op dat de intensievere begrazing van vorig seizoen goed heeft uitgepakt. Grote stukken die voorheen erg ruig waren, zijn nu zichtbaar kaler. Ook worden er weer hazen gesignaleerd. Na het plaatsen van de bordjes bezoeken we Beukelenberg aan de noordkant van het gebied. Vlakbij de eerste kreek grazen vijftien Shet landers. De dieren zien er goed uit met een glanzende vacht en vochtige snuit. Op Beukelenberg lijkt het maaien en afvoeren van de kruip- Hooge Platen Tijdens het toezicht op de kust- broedvogelkolonies van de Hooge Platen is het opeens een drukte van belang in de lucht. Duizenden vogels gaan op de wieken. Wat is er aan de hand? Dit keer geen mense lijke bezoekers, maar een slechtvalk die het op een postduif gemunt heeft. De strijd wordt beslecht in het voordeel van de valk. Met enige moeite - het valt niet mee een kleur ring af te lezen vanaf een schom melende boot - achterhalen we dat het mannetje (oranje DJ) twee jaar geleden in een nestkast bij Dow uit het ei gekropen is. Enige tijd later is de rust weergekeerd. St. Philipsland, de eendenkooi Het heeft hard gewaaid vannacht. De kooiker neemt een emmer voer mee naar de huisstal. Er zijn niet veel eenden meer op de plas, maar de eenden van de huisstal weten wat er gaat gebeuren en komen op het voer af. Er liggen erg veel uitgewaai de takken op de netten van de vang- pijpen. Het kost een uur ze los te peuteren en de gaten te herstellen, 's Middags komt er een schoolklas op excursie. In het ontvangstgebouw wilg nog steeds afdoende om de ontwikkeling naar wilgenstruweel tegen te gaan. Ook deze zomer zal de parnassia weer volop aanwezig zijn. Plotseling vliegt een veldleeu werik op en in de verte langs de waterlijn loopt..een vos. moeten de lesbrieven nog worden klaargelegd, en de schuur moet nog worden omgebouwd tot filmzaal. West-Zeeuws Vlaanderen Onverwacht vroeg in het jaar blijft de temperatuur 's avonds aange naam. Er valt wat te kiezen: het terras of een boomkikkertelling. Het wordt het laatste. De drie regionale populaties zijn niet door één per soon te tellen, leder telt zijn 'eigen' gebied. Bijvoorbeeld Reggie, een vrijwilliger die al jaren de Willem Leopoldpolder voor z'n rekening neemt. De Willem Leopoldpolder is enige jaren geleden als natuur gebied ingericht. Een jaar geleden troffen we hier de eerste larven van de boomkikker aan. Net iets ten zuiden van deze polder liggen de vestingswallen van Retranchement, het bolwerk van deze kikkersoort. Reggie gaat op pad. Hij weet zijn weg ook in het donker goed te vinden. De kekkerende mannetjes van de boomkikker zijn actief. Ruim twee uur later is het gebied zorgvuldig doorkruist en zijn er 86 mannetjes geteld. De aanleg van nieuwe natuur is hier succesvol; in relatief korte tijd is dit natuurgebied boomkikkerterritorium geworden. Nog dezelfde avond/nacht ontvang ik de resultaten van zijn succesvolle telling. H. Simons en F. Schenk zijn de hoofden terreinbeheer Noord en Zuid van Stichting Het Zeeuwse Landschap a Slechtvalk met duif op de Hoge Platen (vanaf de boot gefotografeerd met een mobiele telefoon door een telescoop). (F. Schenk) m Een kijkje achter de (riet) schermen van één van de vangpijpen van de eenden kooi. (H. Simons) 12 Zeeuws Landschap

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 12