Een nieuw leven voor de Kruisdijkschans Stichting Het Zeeuwse Landschap beheert diverse historische verdedigingswerken. Denk aan de vliedbergen, waaronder de Berg van Troye in Borssele, de wallen van Aardenburg en Sluis en ves tingwerk Retranchement. Een combinatie van cultureel erfgoed, natuur, landschap en recreatie. De stichting hoopt het aantal voormalige 'militaire terreinen' uit te breiden door de aankoop van de Kruisdijkschans tussen Sluis en Aardenburg. Kruisdijkschans Klein maar fijn. Die uitdrukking is van toepassing op de Kruisdijkschans. Een bijzonder plekje van ongeveer drie hec tare. Ooit aangelegd als omgracht fort, daarna omgevormd tot buitenplaats en tenslotte tot boerderij. Nu sterk verval len. Een gebied met de 'ouderwetse' plattelandsnatuur en leefgebied van de boomkikker. De Kruisdijkschans staat te koop. Stichting Het Zeeuwse Landschap, die in het nationaal landschap West- Zeeuws-Vlaanderen al veel gebieden in beheer heeft, wil graag de nieuwe eige naar worden. Bedoeling is uiteraard het gebied zoveel mogelijk in oude glorie te herstellen. Met respect voor de cultuur historie en natuurwaarden. Bovendien kan de schans een rol vervullen in het recreatieve netwerk van de streek. Dat sluit mooi aan bij de roep om dergelijke objecten beter toegankelijk te maken voor bezoekers. Oorlogsgebied De geschiedenis van de schans gaat terug tot in de Tachtigjarige Oorlog, ofwel de Opstand van de noordelijke provincies - die in 1588 de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden vormden - tegen de Spaanse koning. Zeeuws-Vlaanderen lag in de frontlinie, vanwege het strategische belang de Westerschelde en daarmee de toegang tot de havenstad Antwerpen te beheer sen. De Staatse troepen, onder leiding van Oranje, vochten er vele jaren tegen de Spaanse strijdmacht. Er ontstonden van oost naar west in Zeeuws-Vlaanderen uitgebreide ver dedigingswerken. Bovendien werden grote delen van het land onder water gezet, wat leidde tot veel verlies aan vruchtbare polders (die later weer gro tendeels teruggewonnen werden op het water). De militaire werken deden niet alleen dienst tijdens de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648), maar ook tij dens de Spaanse Successieoorlog (1702-1713). Het buitengebied tussen versterkte vestingplaatsen als Hulst, Axel, Philippine en Sluis, kon worden verdedigd door forten en schansen met daartussen de linies in de vorm van dijken. Aan de frontzijde lag het onder water gezette gebied. Na het verdwijnen van het krijgsge weld is van lieverlee veel opgeruimd, maar restanten zijn nog op veel plaat sen terug te vinden in het landschap. Overigens niet alleen in Zeeuws- Vlaanderen maar ook in West-Brabant en Oost- en West-Vlaanderen. Ze Overzichtsfoto van Kruisdijkschans. (C. Jacobusse) r Zeeuws Landschap 13

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 13