Natuurstranden: parels langs de Zeeuwse kust Hi I ULK2A21T vEkUwLtLLIL] liXJl! De meeste Nederlandse stranden zijn smal, omdat de erosie (afslag) sterker is dan de aangroei. Al decennia houden we de meeste stranden in stand door om de paar jaar zand vanuit de Noordzee op te spuiten. Slechts enkele kustgedeelten hebben van nature een breed strand. Suppleties zijn daar overbodig. Vooral op deze stranden komen vaak bijzondere diersoorten voor, en vinden pro cessen plaats als duinvorming en de ontwikkeling van strandhaken in zee. A Zeeuwse Rijkdom Aangroeistranden zijn zeldzaam in Europa, maar Zeeland heeft er twee: het Walcherse Breezand, bij Vrouwenpolder, en het Schouwse Verklikkerstrand, tussen Nieuw- Haamstede en Renesse. Buiten Zeeland zijn de belangrijkste natuurstranden aanwezig bij de Kwade Hoek op Goeree, en op de uiteinden van enkele Waddeneilanden. Ze worden niet alleen gekenmerkt door belangrijke natuurwaarden, maar ook door de bijzondere belevingswaarde van deze weidse en ongerepte stukjes Nederland. Breezand Binnen het duingebied Oranjezon ligt al vanaf de 16de eeuw het omslagpunt tussen een afslag en een aangroeikust. Breezand vormt het noordoostelijk deel van Oranjezon en groeit dus aan. Het benodigde zand hiervoor is hoofdzakelijk afkomstig van de afslag van het zuidwestelijke deel van de Walcherse kust. De één z'n dood... De noordelijk gerichte kuststroming voert het zand aan. Breezand is al eeuwen een aangroei- strand, waarbij zich op het strand telkens primaire duintjes ontwik keiden. Op een gegeven moment vormden die duintjes een gesloten duinenrij. Zo werd in de 18de en 19de eeuw enkele malen door een nieuwe duinenrij een strandvlakte afgesnoerd van de zee, waardoor een duinvallei ontstond. Deze valleien en de voormalige zeerepen zijn in het duingebied nog goed herkenbaar. Na de afsnoering van een duinvallei begon het proces van strandver- breding middels strandhaken en de vorming van zeereep-duinen weer opnieuw. Strandhaken zijn lang gerekte zandplaten voor de kust die steeds hoger worden en al 'wande lend' op een gegeven moment aan sluiten op het strand. De vorming Primaire duinvorming, zoals die op Breezand en het Verklikkerstrand plaatsvindt. (M. de Mooij) Zeeuws Landschap 15

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 15