1 y .- - 'Ml .V 4 Primaire duinvorming op het Verklikkerstrand. (P. Rouwendal) Gewone zeehond, waarvan er vaak tientallen op de Verklikkerplaat rusten. (C. Jacobusse) van primaire duintjes aan de voet van de zeereepduinen vindt hier nog steeds plaats. De aangroei van Breezand vindt vanaf 1961 in versterkte mate plaats door de toen uitgevoerde afsluiting van het Veerse Gat. Sinds die tijd vormen Breezand, het strand en de duinen voor de Veerse Dam, het strand plus duinen van Noord- Beveland, en geleidelijk ook de voor de Veerse Dam gelegen zandplaat Onrust een samenhangend en nog steeds uitbreidend gebied. Afgezien van de geomorfologische proces sen die hier plaatsvinden, vormt Breezand een aantrekkelijk leefge bied voor bijzondere kustvogels, zoals bontbekplevieren, waarvan er elk jaar enkele paartjes bij de primai re duintjes broeden, en groepen grote sterns en visdiefjes, die rusten op het strand, of vlakbij in zee zandspiering en jonge haring vangen. Verklikkerstrand De Schouwse Verklikkerduinen en -strand zijn vernoemd naar het hier in 1848 geplaatste verklikkerlicht voor de scheepvaart naar en van de Grevelingen. Eind 16de eeuw wij zigde voor de kust het stromingspa troon en de ligging van zandplaten en veranderde het Verklikkerstrand van een afslagstrand in een aan- groeistrand. Het Verklikkerstrand en het aangren zende kustwater is omvangrijker en gevarieerder dan Breezand. Voor het strand ligt een complex van strand- haken en zandplaten. In het visrijke ondiepe water hiertussen verblijven in het winterhalfjaar vaak honderden zeevogels, zoals eidereenden, zwarte zee-eenden, zaagbekken, brilduikers, en roodkeelduikers. Op het ongeveer 500 meter brede strand zijn regelma tig duizenden vogels aanwezig; voor namelijk meerdere meeuwensoorten. maar ook drieteenstrandlopers. scholeksters en in het voorjaar en de zomer, grote sterns en visdieven. Tijdens hoogwater, als de nabijgele gen zandplaten in de Voordelta onder water staan, nemen de aantallen vogels op het strand toe. Dit strand vormt een vaste hoogwatervlucht- plaats. Op de hoogste delen van het strand is een vrij groot gebied aanwezig met primaire duintjes in verschillende ontwikkelingsstadia Vlak voor het strand ligt de Verklikkerplaat, waarop vaak tien tallen grijze- en gewone zeehonden verblijven en die daarom in het kader van Natura2000 is aangewezen als zeehondenrustgebied. Die rust is onder andere noodzakelijk om grijze zeehonden de kans tot succesvolle voortplanting te bieden. Pups moe ten na de geboorte minstens twee aaneengesloten weken ongestoord op het droge kunnen liggen. De huidige recreatieve druk op het Verklikkerstrand is beperkt, door de geïsoleerde ligging en de omvang van dit strand. Natuur en recreatie gaan hier goed samen. Drieteenstrandlopers De meest typische en algemeen bekende strandvogels, die iedereen kent van zijn strandwandelingen, zijn de drieteenstrandlopers; de wit grijze dribbelaars langs de waterlijn. Deze vogels broeden op de Arctische toendra's en zijn bij ons overwin teraars en doortrekkers in voor- en najaar. Tijdens hun jaarlijkse verblijf 16 Zeeuws Landschap

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 16