in Nederland zijn ze erg honkvast. Ze keren elk jaar terug naar hun eigen stekje, waardoor ze kwetsbaar zijn voor aantasting van hun leefgebied. Drieteenstrandlopers voeden zich vooral met gemshoornwormen die in de zandige bodem van de branding zone leven. De drieteenstrandloper doet het goed op de zandplaten in de Waddenzee, de Voordelta en de Deltawateren, maar veel minder op de stranden. Het is de vraag of de drieteenstrandloper een algemeen voorkomende strand vogel blijft. Drieteenstrandlopers specialiseren zich als wadvogel of strandvogel. Overstappen van de ene levenswijze op de andere lijkt voor hen niet mogelijk. Ze zijn redelijk gevoelig voor verstoring. Verstoorde vogels, bijvoorbeeld door loslopende honden op honderd meter afstand, zijn alerter en kunnen daardoor min der tijd besteden aan fourageren, ter wijl ze daarvoor wel alle beschikbare tijd nodig hebben. Uit onderzoek komt naar voren dat de recreatieve druk op de Nederlandse stranden de laatste jaren is toegenomen, ook in de win termaanden. Deze tendens zal zich waarschijnlijk voortzetten. Daarnaast vormen de regelmatig plaatsvindende zandsuppleties een probleem voor strandlopers. Het opgebrachte zand bedelft de bodemorganismen, die massaal sterven. Het duurt drie tot zes jaar voordat de strandlopers er weer kunnen fourageren. Maar sup pleren is een gegeven op alle stranden behalve de natuurstranden Dus, voor het behoud van de drieteenstrand loper als algemene strandvogel op de Zeeuwse stranden zijn rustige natuurstranden met hun brede bran dingzone van toenemend belang. Broedvogels op het strand Primaire duinvorming op het strand is een zeldzaam verschijnsel gewor den, en grotendeels beperkt tot natuurstranden. Door stuivend zand in combinatie met vegetatieontwik keling kan een zandhoopje, soms uitgroeien tot een duintje dat steeds hoger en breder wordt. In dezelfde strandzone nestelen enkele bijzon dere, thans zeldzame kustvogels. Het gaat dan in eerste instantie om de echte pioniersoorten, zoals dwerg stern, bontbek- en strandplevier. Zij nestelen in een schamel kuiltje tegen of tussen kleine strandduintjes. Dat deze soorten, evenals de algemener voorkomende kluut, scholekster en visdief, vanaf de jaren zeventig van de vorige eeuw nauwelijks meer op onze stranden broeden, komt voorna melijk door de strandrecreatie. Toch zijn deze soorten zo weer terug te krijgen als strandbroedvogel. De natuurstranden bieden de beste kansen. Ze zijn daar ook nog elk jaar vanaf het voorjaar tot half sep tember aan te treffen. Op Breezand beginnen bontbekplevieren zelfs nog bijna jaarlijks met een legsel, dat echter meestal na het begin van het toeristenseizoen verloren gaat. De oplossing is eenvoudig en bestaat eruit een beperkt stuk hoog strand tijdens de broedperiode af te sluiten met een draad en er voorlichtingsbordjes bij te plaatsen. In Engeland is deze simpele aanpak al jaren een succes, en bestaat er algemene instemming van strandbezoe- kers voor. Zelfs op het drukke Belgische strand van Knokke-Heist is al acht jaar sprake van een succesvol strandreser- vaat met kustbroedvogels. Het Zeeuws Landschap heeft sinds enkele jaren in de Verdronken Zwarte Polder, bij Nieuwvliet. een hoekje strand met lage duintjes tijdens de broedtijd vrijgesteld. Tot nu toe heeft hier alleen nog maar een scholekster gebroed. In maart dit jaar is dit strandreservaatje van circa één hectare iets vergroot, en in mei heeft zich het eerste paartje dwerg sterns gevestigd. Hopelijk is het het begin van een succesverhaal. Beschermende maatregelen Gedeputeerde Staten van Zeeland erken nen het belang van de natuurstranden als broedgebied voor bijzondere kust vogels. In de in 2009 door hen vast gestelde beleidsnota voor het behoud van bedreigde soorten in Zeeland wordt onder andere aangegeven dat op Breezand en het Verklikkerstrand beschermende maatregelen getroffen dienen te worden. Nu alleen nog de daad bij het woord voegen. Dr. G.J.C. Buth is stafmedewerker grondzaken en projecten van Stichting Het Zeeuwse Landschap Door het complex van strandhaken en zandplaten voor het Verklikkerstrand is de brandingszone erg breed. (P. Rouwendal) Zeeuws Landschap

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 17