Zeeuwse Stikjes Zeeuwse zoogdieren Op 23 april is ter een nieuwe uut- gaeve van Ut Zeeuwse Landschap verschene, naemelik de zoogdierat las. Voe de naem zoogdieren bestri eihenluk gin fesoenlijk Zeeuws woord, mê het git om de béésten die a der jonge zohe. Noe komme der in Zealand ollerlei soorten voor en in da boek stae der zelfs twêê-en-tachentig. Natuurlijk knienen en aezen en ratten en muzen, mè ok een êleboel soorten die a je in Zealand nie derect zou zoeke. Wat doch je bevobbeld van een walrus of een edelhert? Dat oa jie toch nie gedocht De gladde huid van een bruinvis weerspiegelt de zon. (C. Jacobusse) 20 Zeeuws Landschap Om ak een stikje over dien atlas wou schrieve ek es even nae zitte te dienken over moaie zeeuwse naemen voe zoogdieren. En ik een stik of wat aele moaie gevonde. Wat doch jie van een boenksoenk (een bunzing in't Ollands) of een muus'ondje (een wezel)? Mè de moaiste Zeeuwse naem voe een zoogdier vin ik die van een koaie bruunvissen. Dikkels zie je een staertvinne boven waeter en dan oal die rolronde rikken der om ene. En dat noemden ze vroeger de boer méé sen verkjes. Dat vin ik noe de moaiste zoogdiernaem in zeeuws dialect. Wat vinde julder? Chiel Jacobusse is redacteur van Zeeuws Landschap Heilzaam zout water Hoewel zout water 'all around' is in Zeeland, is de heilzame werking ervan tot nu toe niet grootschalig geëxploiteerd in de vorm van kuur orden, of spa's, zoals dat elders in kust- of brongebieden wel heeft plaatsgevonden. Zeeuwen waren een nuchter volk. Wel is er natuurlijk de ontwikkeling van Domburg als luxe kuuroord in de 19e eeuw, maar dat was toch vooral voor de happy few van buiten Zeeland. Boeren wisten van oudsher uit ervaring wel goed gebruik te maken van zoute gebieden. Een bekend gegeven was dat runderen en schapen zich altijd goed ontwikkelden op schorren en binnendijkse zoute graslanden. Als je ziekelijke beesten had, dan was een weideperiode op de schorren dé reme die. Zout water was ook prima voor paarden die problemen hadden met hun hoeven (rotstraal), of schimmel infecties aan hun benen (mok); lopen met zo'n paard door het zeewater was heilzaam. Waarschijnlijk vormt dit gegeven tevens de grondslag voor de historische Schouwse straó-feesten; in maart gezamenlijk met de paarden pootje baden op het strand. Toch zijn er in het verleden op beperkte schaal enkele ontwikkelin gen geweest die gebaseerd waren op geneeskrachtige effecten die in verband gebracht werden met een bij zonder brakwaterfenomeen, namelijk de aanwezigheid van 'levende stenen'

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 20