rl i nf asvl Activiteiten Niels van de Breevaart (links) was op 25 februari de winnaar van de Steltlopersquiz. Hij had alle vragen over de steltlopers goed beantwoord en mocht samen met een vriendje deelnemen aan een activiteit. Hij koos voor de workshop 'Natuurklanken met Rob Maaskant'. (M. de Wilde) 1 Zoutzieden in de praktijk. (J. Tuin) In het museumweekend organiseerde Terra Maris in de landschapstuin de activiteit 'zoutzieden'. De omstan digheden om het 'witte goud' oftewel zout te winnen uit zilt veen, zoals men dat in de middeleeuwen deed, waren ideaal. Het weer was mooi, zonnig en vooral droog! De locatie naast de moerneringstuin, één van de thema- tuinen in de landschapstuin, en met een middeleeuws kasteel op de achter grond. is meer dan je kunt wensen als decor voor deze activiteit. In Zeeland vond zoutzieden eeuwen lang op grote schaal plaats, want zout was een begeerd handelsartikel. In die tijd had men immers niet de huidige koeltechnieken om voedsel te bewa ren. De methode van zoutwinning was omslachtig. Het zouthoudende veen werd gedolven en op hopen gezet en vervolgens door de wind en de zon gedroogd. Het intensieve proces wat daarop volgde was nu voor bezoekers op zaterdag te zien. Museummedewerkers, de mensen van de Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland, afdeling Zeeland en de Stichting Karolingische Burg Oost-Souburg, waren allen gehuld in middeleeuwse kledij. De zogenaamde keetwijven en pannenlieden stookten de vuren, waarbij op het ene vuur het gedroogde veen werd verbrand en verast. Vervolgens zeefden ze de as en vermengden het met zeewater, roer den de pan met pekelwater en na het bezinken werd de pekel in een open pan op het andere vuur ingedampt. Dat leverde tenslotte het eindproduct, het zelzout op. De activiteit trok geïn teresseerde bezoekers aan, die soms van verre speciaal voor deze activiteit naar Oostkapelle afreisden. Ook de reacties van de medewerkers waren enthousiast, want het blijft toch span nend of het proces daadwerkelijk gaat lukken op zo n dag. En dat deed het! Overigens werd het delven van veen ten behoeve van de zoutwinning door Karei V verboden, omdat dit het landschap te veel aantastte. Maar die 'aangetaste' hollebollige gebieden, met de daarbij behorende bijzondere vegetatie, zijn heden ten dage vaak wel heel waardevolle natuurgebieden! Maaike de Wilde, medewerkster edu catie en activiteiten Zeeuws Landschap 23

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 23