Landschap in 't kort t Meten is weten Natuur is in het voorjaar op zijn actiefst. Alles ontwaakt uit de win- terstand. Het Zeeuwse Landschap en diverse vrijwilligers inventariseren daarom in het voorjaar heel wat af in de natuurgebieden. De nadruk ligt op broedvogels. Verder met Kustlaboratorium In het vorige nummer heeft u kunnen lezen dat Het Zeeuwse Landschap in een nationale competitie de eerste winnaar is geworden van het Droomfonds. Dit fonds is in 2009 ingesteld door de Nationale Postcodeloterij met als doel grens verleggende projecten met een nationale voorbeeldfunctie een kans Bijenorchis (C. Jacobusse) Een inventarisatie kan wat zeggen over het beheer. Aan de hand van opgedane kennis weten we bijvoor beeld dat baardman en porselein hoen riet van goede kwaliteit nodig hebben, terwijl de kleine karekiet met veel minder genoegen neemt. Inventariseren gebeurt niet alleen om de effectiviteit van ons beheer te kunnen meten, al is dat voor ons wel erg belangrijk. De gegevens worden ook gebruikt om inzicht te krijgen in ontwikkelingen in de tijd via zogenaamde meetreeksen. Om zulke reeksen te krijgen worden landelijk en provinciaal meetnetten opgesteld. Aan de hand hiervan wordt duidelijk of soorten voor- of achteruit gaan, zonder de totale stand te hoeven inventariseren. Oproep van het Nationaal Meldpunt Orchideeënverstoring Alle orchideeën in Nederland zijn wettelijk beschermd. Toch gebeurt het regelmatig dat ze worden uitgegraven of afgemaaid. De Werkgroep Europese Orchideeën van de KNNV heeft daarom in 2010 het initiatief genomen om meldingen van alle vormen van orchideeënverstoringen, zoals te vroeg maaien of het uitsteken van planten te verzamelen. Aan de hand van de meldingen wordt contact gezocht met de verantwoordelijke instanties. U kunt een geconstateerde ochideeënverstoring melden via www.orchideeverstoord.nl Het Zeeuwse Landschap doet mee aan enkele van die meetnetten. Zo inventariseren vrijwilligers van de vogelwerkgroep De Steltkluut bij voorbeeld jaarlijks proefvlakken in Saeftinghe op broedvogels. De resul taten gebruiken we voor ons beheer, maar leveren ze ook aan het landelijke broedvogelmeetnet, met de vermel ding van de biotoop. Zo dragen deze gegevens bij aan kennis van de totale stand van bepaalde vogelsoorten, maar ook aan de vogelstand van de Nederlandse schorren. Het kan namelijk zo zijn dat de baardman het steeds slechter doet in Nederland, maar bijvoorbeeld niet op het schor. Dezelfde gegevens gaan naar het provinciaal meetnet natuur, waarin inventarisatiegegevens uit gebieden van diverse natuurbeheerders in Zeeland worden samengebracht. Op die manier kunnen zowel de provincie als wij zelf inzicht krijgen in de eco logische kwaliteit en de ontwikkeling daarvan in Zeeland. Tegenwoordig gaat het delen van gegevens heel een voudig, omdat alle verzamelde gege vens sowieso door de natuurbeheer ders in een database worden gestopt. Maar eerst moeten de gegevens wel verzameld worden. En daarom ga ik nu weer eerst het veld in, want daar gebeurt het. Nu! Wannes Castelijns, medewerker Ecologie Kwaliteitszorg 24 Zeeuws Landschap

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 24