te geven. Met deze prijs heeft Het Zeeuwse Landschap nu een bedrag van maar liefst 6,25 miljoen euro beschikbaar voor het realiseren van het project Kustlaboratorium. Dat is een proefproject waarbij achter de dijk een voorbeeld van een nieuw, waardevol landschap wordt gere aliseerd met aandacht voor zowel economie als ecologie. De bedoeling is in een gebied van 40-50 hectare zoutwaterbassins voor duurzame aquacultuur aan te leggen, waarbij de bassins worden geflankeerd door bufferzones van inlaagnatuur en zilte weilanden. Speciale aandacht krijgt de kustveiligheid: de zeekering wordt volgens de nieuwste inzich ten verbeterd (bijvoorbeeld door hem overslagbestendig te maken). Het gebied zal landwaarts worden begrensd door een inlaagdijk, die het scheidt van de traditionele landbouw- polders. Op deze manier ontstaat een harmonieuze overgang van zee naar agrarisch achterland. Een overgang die economisch waardevol is, maar ook met een hoge landschappelijke en ecologische kwaliteit. Nu is het zaak een locatie te vin den voor dit plan. Het ligt voor de hand te zoeken aan de randen van de Oosterschelde. De kwaliteit van het Oosterscheldewater is optimaal voor de kweek van mariene soor ten en het gebied kent al een lange traditie van buitendijkse schelpdie renkweek. Bovendien vinden langs de Oosterschelde ook op dit moment experimenten met diverse vormen van aquacultuur plaats. Onder de paraplu van Stichting Zeeuwse Tong (waarin onderzoek en experi mentele initiatieven zijn gebundeld) wordt momenteel hard gewerkt aan een proeflocatie oostelijk van Colijnsplaat, vlak bij de zuidelijke aanzet van de Zeelandbrug, voor duurzame, binnendijkse kweek van tong. Belangrijk is dat de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie actief participeert in deze stichting. Waarom zouden niet juist landbouwers de stap durven zetten van zoete naar zoute teelten, van suikerbieten naar tong?! Inmiddels zijn er diverse gesprekken geweest met gemeenten langs de Oosterschelde die geïnteresseerd zijn in de ontwikkeling van aquacultuur op hun grondgebied. We nemen nu een aantal kansrijke locaties nader onder de loep. Wordt dus vervolgd. Manen Hemminga, directeur a Het idee achter het Kustlaboratorium is dat er in één gebied verschillende functies (getekend als lagen) worden gecombineerd. Zoals gebruikelijk is ook dit deel van de Fauna Zeelandica geïllustreerd met zowel kleurenfoto's als duidelijke pentekeningen. Kaartjes geven aan waar de verschillende soorten in de afgelopen 30 jaar zijn waargenomen, en determinatietabellen stellen je in staat de vele tientallen krabben, gar nalen en kreeften die in Zeeland leven op naam te brengen. Dit boek is verkrijgbaar in de muse umwinkel van Terra Maris en in de boekwinkels van de Groene Kring: Zeefauna deel 2, krabben, kreeften en garnalen, is het vijfde boek in de reeks Fauna Zeelandica. Het beschrijft de in Zeeland voorkomende Decapoda, de 'tienpotigen'. Het is het eerste zo veelomvattend werk over de decapoden in Nederland. Een naslag werk voor duikers en onderwaterbi ologen én tegelijk heel toegankelijk voor amateur-natuurvorsers en geïn teresseerde wandelaars. De Vries in Zierikzee, Basting in Oostburg, De Koperen Tuin in Goes, Het Paard van Troje in Goes, De Drvkkery in Middelburg, Van Velzen in Krabbendijke en Lectori in Kapelle. De prijs bedraagt 19,90. Donateurs van Het Zeeuwse Landschap kun nen korting krijgen op de koop van het boek bij Terra Maris, of het boek bestellen door 15.00 per deel over te maken op bankrekeningnum mer 510336167 t.n.v. Het Zeeuwse Landschap te Heinkenszand. Vermeld duidelijk uw naam, adres en dona teurnummer en de omschrijving: Zeefauna deel 2. T (R. Offermans) Zeeuws Landschap 25

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 25