Uit het landschap Moerasvogels in de lift p. 4 Zo er wat te klagen valt over de ontwikkeling van de natuur in Zeeland, dan toch zeker niet over de moerasvogels. Vooral de ontwikkelingen in het land van Saeftinghe zijn een feestje waard. Tradities goed voor natuur en landschap p. 8 Tradities zijn goed voor ons landschap en onze natuur, zo betoogt ons nieuwe redactielid Rinus Antonisse. Niettemin constateert hij ook met genoegen dat sommige tradities in onbruik zijn geraakt. Natuurbeheer boeit p. 11 Het beheer van de terreinen van het Zeeuwse Landschap is een afwisselende en boeiende taak. De hoofden van de regio's noord en zuid beschrijven enkele situaties die het afgelopen voorjaar binnen hun beheergebieden aan de orde waren. Een nieuw leven voor Kruisdijkschans p. 13 Tussen Sluis en Aardenburg ligt het verlaten oude militaire bolwerk Kruisdijkschans. Met een beetje goeie wil wordt onze stichting er de nieuwe eigenaar van. Als dat lukt kan een stuk cultuurhistorie behouden blijven en de natuurwaarden ter plekke worden versterkt. Natuurstranden: parels langs de Zeeuwse kust p. 15 Zeeland heeft twee natuurstranden. Gert-Jan Buth beschrijft wat eronder verstaan wordt, wat hun grootste natuurwaarden zijn en hoe ze eenvoudig te beschermen zijn. Koert p. 18 Zzzzzzzzzzzzzmmmmmmm. Zweefvliegen. Zeeuwse Stikjes p. 20 Aandacht voor heilzaam zout en mooie Zeeuwse namen voor zoogdieren. Terra Maris p. 22 Nieuws over activiteiten van het museum Terra Maris. Landschap in 't kort p. 24 Met nieuws over het Kustlaboratorium, inventarisatiewerk en decapoden. Kruisdijkschans Door Marten Hemminga Voor een weekje vakantie was ik kortgeleden in Noord-Engeland. Daar bezocht ik een deel van de Muur van Hadrianus. Deze keizer van Rome liet, ter bescherming van de noordgrens van zijn rijk. ter hoogte van het huidige Newcastle van oost naar west een verdedigingsmuur bouwen waarvan de restanten nog kilometerslang over de golvende heuvels te volgen zijn. En Engelsen zouden geen Engelsen zijn als ze niet zorgvuldig met deze resten zouden omgaan. De Muur van Hadrianus staat nu op de Unesco- werelderfgoedlijst. Er zijn allerlei informatievoorzieningen rondom gebouwd, en wat mij opviel is dat zelfs vroeg in het seizoen heel veel mensen wandelden over het lange afstandspad dat langs de muur loopt. In de grensstreek van Vlaanderen en Zeeuws-Vlaanderen loopt van oost naar west een gordel van historische resten, die heel wat minder bekend is dan Hadrian's Wall', maar zeker zo interessant: de Staats-Spaanse linie. In de Tachtigjarige oorlog (1568-1648) werd door de Noord- Nederlandse Republiek en de Zuidelijke Nederlanden (dat onder Spaans gezag stond) een langdurige strijd gevoerd. In die periode werden tal van schansen, forten en stadsversterkingen in de toenmalige gevechtszone aangelegd. Over een lengte van zo'n 60 km zijn op meer dan 150 locaties meer of minder duidelijke sporen van deze linie aanwezig. Het meer verspreide karakter van de linieresten maakt de linie als zodanig minder zichtbaar dan de strakke lijn van de Muur van Hadrianus. Zichtbaar en beleefbaar maken van de onderdelen van de linie is dan ook een eerste vereiste om het geheel in zijn samenhang op waarde te kunnen schatten. Zowel de Provincie Zeeland als de Vlaamse grensprovincies werken hieraan. Het Zeeuwse Landschap draagt daar ook aan bij door het beheer van een flink aantal prachtige onderdelen van de linie, zoals de wallen van Retranchement, Sluis en Aardenburg. Zeer recent konden we met steun van de Provincie Zeeland ook de best bewaarde schans van West- Zeeuws-Viaanderen verwerven: de Kruisdijkschans. In dit tijdschriftnummer leest u er meer over op pagina 13 14. We gaan het complex restaureren en toegankelijk maken, en helpen zo mee aan behoud en beleving van erfgoed uit een cruciale periode van onze geschiedenis. Dr. M.A. Hemminga is directeur van Stichting Het Zeeuwse Landschap Agenda

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 3