Moerasvogels in de lift Bij de realisatie van de Ecologische Hoofdstructuur (EHS) worden veel nieuwe moerassen aangelegd, zoals de Zuidkust van Schouwen, de Scherpenissepolder, de Zwaakse weel, de Blikken en de Sophiapolder. Dat gaat niet altijd zonder slag of stoot, want het is voor het publiek lang niet altijd duidelijk waarom het boerenland wordt omgevormd tot van die 'stinkende modderputten'? Maar de aanleg van nieuwe natte natuur is een succesverhaal van de eerste orde en moerasvogels floreren als nooit tevoren. We beschou wen de stand van zaken anno 2010. Blauwborst. (C. Jacobusse) Moerasvogels Wat zijn moerasvogels? Je kunt twisten over de definitie. De meer koet die in de tuinvijver broedt en de wilde eend die talrijk de bermsloten bevolkt, kunje bezwaarlijk moeras vogels noemen. Maar ook de kleine karekiet en de rietgors, die volop broeden in de slootjes van het boe renland, rekenen we er niet onder. In dit artikel verstaan we onder moe rasvogels de vogels die grote natte gebieden met veel rietgroei nodig hebben om zich voort te planten. Nederland is voor deze soorten van internationaal belang. Tabel 1: landelijke trend broedende moerasvogels Trend 1990-2008 Aalscholver Baardmannetje Blauwborst Bruine kiekendief Dodaars Geoorde fuur Graszanger Grauwe gans Grote karekiet Grote zilverreiger Ijsvogel Kleine zilverreiger Kwak Lepelaar Porseleinhoen Purperreiger Roerdomp Snor 0 Velduil Waterral Woudaapie toegenomen (meer dan) verdubbeld 0 geliikgebleven - achteruitgegaan - (meer dan) gehalveerd Van de aalscholver, purperreiger, kluut en baardmannetje is bekend dat meer dan een kwart van de Noordwest-Europese populatie in Nederland broedt. Van de lepelaar, slobeend en blauwborst zelfs meer dan de helft. Twintig jaar geleden stonden bijna al deze soorten op de rode lijst! Sinds de aanleg van de EHS zijn ze sterk in aantal toe genomen en worden ze niet meer als bedreigde soorten beschouwd. Veel soorten zijn in Nederland in de afgelopen decennia in aantal ver dubbeld, zo blijkt uit tabel 1die is gebaseerd op cijfers het CBS en van vogelonderzoekvereniging SOVON. De toename van moerasvogels is ongetwijfeld grotendeels te danken aan de realisatie van de EHS.

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 4